Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Nejrychleji musí české firmy platit Britům a Němcům

Investice 06.12.2011 | 11:49 0 Komentářů

Požadavky na platby mají zahraniční dodavatelé různé. Nejochotněji nabízí zboží na fakturu třeba Německo

Praha – Pokud se česká firma rozhodne dovážet z ciziny, měla by se připravit na to, že podmínky jednotlivých zahraničních partnerů se zásadně liší. Různá je například doba splatnosti nebo ochota dodávat na fakturu. Ukazuje to studie Platební morálka, kterou vypracovala pojišťovna Atradius.
Nejrychleji chtějí peníze za dodané zboží Britové, kde předepsaná doba splatnosti činí 25 dní. V Německu se jedná o 27 dní, v Rakousku o 29. Benevolentnější je Čína, které stačí platba do 33 dnů, nejvolnější podmínky jsou v případě zemí jižní Evropy. U Španělska musí odběratel zaplatit do 46 dnů, v případě Itálie do 53 dnů, u Řecka stačí na zaplacení 55 dnů.
Čína nechce platit evropské dluhy
Stejně tak se liší možnost odebrat zboží na fakturu. Němečtí sousedé mají k českým firmám důvěru a platbu předem vyžadují pouze ve 27 procentech případů. Partneři z Číny jsou ochotní vystavit fakturu pouze v polovině případů. Ještě častěji požadují předčasnou platbu v USA, Velké Británii, Polsku nebo v Belgii.
Podle ředitelky Atradius pro ČR a region střední a východní Evropy Markéty Stržínkové výsledky potvrdily, že se dodavatelé chrání před možnými dopady krize a raději dostávají peníze dopředu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.