CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

10. 02. 2014

0 komentářů

Nejnovější indikátory inflace ukážou, jak dalece zasáhly intervence ČNB do reálné ekonomiky

 


 

Absence likvidity v Asii způsobila na začátku nového týdne zvýšenou volatilitu, když se výprodej na rozvíjejících se trzích dále rozšířil. Jejich pokles způsobilo oslabení indexu čínského výrobního sektoru na nejnižší úroveň za posledních 6 měsíců. Data z eurozóny i nadále indikovala slabé oživení, zatímco údaje z USA byly negativně ovlivněny špatným počasím. Ve Velké Británii čerpala libra podporu, ale pouze díky uzavírání krátkých pozic investorů před nadcházejícím zasedáním Bank of England. Asijské měny zažily značnou aktivitu, když japonský jen posílil na 10-týdenní maximum vůči euru v důsledku růstu poptávky investorů po bezpečných měnách. Švýcarská centrální banka na základě tohoto vývoje údajně intervenovala ve snaze zabránit franku ve výraznějším posílení. Australský dolar zaznamenal vyšší úrovně kvůli změně postoje tamní centrální banky ve vztahu k měnové politice. Vyšší inflace, zlepšený export a vyšší spotřebitelská poptávka umožnila RBA prostor k odklonu od holubičího měnového zaměření, což bylo pro dolar pozitivní.

Česká měna se po většinu týdne pohybovala vůči euru v relativně úzkém pásmu, zatímco k dolaru se jí podařilo korigovat své předchozí ztráty. Ještě na začátku týdne se vůči dolaru pohybovala v blízkosti 18-měsíčního minima. Lokální zveřejněná data naznačila smíšený obrázek. Maloobchodní tržby nadále indikovaly slabou spotřebitelskou poptávku, která představuje brzdu ekonomického růstu, zatímco výrobní index PMI posílil na 3-leté maximum. Průzkum kromě jiného ukázal, že tato oblast ekonomiky se drží v oblasti růstu již 9 měsíců v řadě. To koruně poskytlo podporu proti oslabení, zvláště když se v polovině týdne zhoršila situace na rozvíjejících se trzích. Ukazatel průmyslové výroby zaznamenal zlepšení díky sektoru výroby aut. Průmysl vykázal růst na 2,5-leté maximum. Bilance zahraničního obchodu byla některými faktory částečně zkreslena a zatímco obchodní přebytek se snížil, dovoz i vývoz vykázal růst. Na základě posledních ekonomických ukazatelů se centrální banka rozhodla ponechat současné nastavení měnové politiky beze změny.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden budou z domácí ekonomiky zveřejněny nejnovější ukazatele vývoje nezaměstnanosti, spotřebitelské inflace, předběžného výsledku HDP a bilance běžného účtu. Investoři budou chtít vidět zejména indikátory inflace pro posouzení, jak dalece zasáhly devizové intervence ČNB do reálné ekonomiky. Kromě inflačních dat nebude nízký hospodářský růst pro obchodníky s korunou větším překvapením, další směr koruny budou i nadále diktovat také externí faktory.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *