Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Nejlepším fondem Fincentrum & Forbes Investice roku 2013 se stal J&T MONEY CZK otevřený podílový fond

Investice 04.02.2014 | 12:48 0 Komentářů

Společnosti Fincentrum, PwC Česká republika a magazín Forbes představily výsledky čtvrtého ročníku analýzy Fincentrum & Forbes Investice roku. Letošním vítězem odborného hodnocení a zároveň nositelem titulu Investice roku 2013 se stal podílový fond J&T MONEY CZK otevřený podílový fond.

Každoroční analýza investičního trhu v ČR hodnotí tuzemské podílové fondy objektivní, ale zároveň srozumitelnou cestou pochopitelnou pro běžné české spotřebitele. 

„V rámci letošní Investice roku jsme hodnotili 728 podílových fondů, které jsou dostupné na trhu běžným drobným investorům. Analýza srovnává jednoduchou metodou jednotlivé fondy na trhu mezi sebou i napříč různými kategoriemi a ukazuje spotřebitelům cesty jak uvažovat při zhodnocení volných finančních prostředků,“ uvádí k cílům investice Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

„Loňský úspěch vítězných fondů je dobrou vizitkou jejich strategie i konkrétních rozhodnutí jejich manažerů. Investor by však nikdy neměl zapomínat na otázku, zda dokážou svůj výkon zopakovat letos a v následujících letech. Neměl by podcenit odbornou analýzu trhu, zohledňující zejména dobu investice či riziko dočasné ztráty a ochotu investora ji nést,“ dodává Petr Kříž, vedoucí partner sektoru finančních služeb PwC Česká republika – odborného partnera ocenění.

Analýza Fincentrum & Forbes Investice roku 2013 představuje jednu z variant, jak rozšířit povědomí spotřebitelů o možnostech zhodnocení volných peněž, které často z nevědomosti ponechávají na běžných účtech, kde jejich reálná hodnota parodoxně klesá. Sofistikovaná metoda přitom umožňuje na základě Sharpeho poměru srovnat všech 728 podílových fondů, které splňují jasně daná nominační kritéria.

Výsledky analýzy Investice roku 2013

Výsledky Fincentrum & Forbes Investice roku 2013 vychází z celkového ročního výnosu fondu po odečtení poplatků. Z takto vypočteného výnosu je odečtena hodnota sazby 12měsíční PRIBID platná ke konci roku 2012. Výsledkem je „nadvýnos“, který říká, jakou přidanou hodnotu přinesl fond v porovnání s bezrizikovou investicí na finančním trhu.

Pro drobné investory je velmi důležitá možnost jednoduše a přehledně srovnat fondy v jednotlivých kategoriích. Aby bylo možné srovnat například akciové a dluhopisové fondy, je potřeba vydělit před stanovením konečného pořadí nadvýnos průměrnou volatilitou konkrétního fondu. Výsledkem je míra čistého nadvýnosu v přepočtu na jednotku celkového rizika – takzvané Sharpe ratio.

V letošním hodnocení si vedl nejlépe J&T MONEY CZK otevřený podílový fond, který je zaměřen na investiční myšlenky skupiny J&T. Fond je vhodný pro investory požadující výnos nad úrovní zhodnocení bankovních vkladů, kteří jsou ochotni své prostředky investovat v horizontu minimálně jednoho roku a kteří jsou ochotni akceptovat související riziko koncentrace v investicích, na které je zaměřena skupina J&T.

Kromě Otevřeného podílového fondu J&T MONEY CZK dosáhli zajímavých hodnot akciový fond Franklin Templeton Investment Funds – Franklin European Small – Mid Cap Growth Fund, který je vhodný spíše pro zkušenější dynamicky zaměřené investory. V jeho portfoliu jsou především akcie evropských podniků s malou a střední kapitalizací. Pro konzervativní investory, kteří preferují nižší riziko, mohou být zajímavé Conseq Invest Konzervativní dluhopisový fond a KBC Multi Interest CSOB CZK Medium.  

Kompletní přehled výsledků Fincentrum & Forbes Investice roku 2013

Kategorie

Vítězný fond

Hrubý výnos

Nadvýnos

Nadvýnos / riziko

Konzervativní krátkodobý fond 2013

Conseq Invest Konzervativní dluhopisový fond

1,03 %

0,04 %

0,08

Konzervativní dluhopisový fond 2013

KBC Multi Interest CSOB CZK Medium

1,24 %

0,55 %

0,78

Progresivní krátkodobý fond 2013

GE MONEY Konzervativní fond

2,11 %

1,37 %

3,32

Progresivní dluhopisový fond 2013

ESPA BOND EUROPE – HIGH YIELD

17,31 %

15,66 %

2,29

Akciový fond 2013

Franklin Templeton Investment Funds – Franklin European Small – Mid Cap Growth Fund

48,49 %

42,30 %

3,87

Zajištěný fond 2013

Nevyhlašuje se – žádný fond neměl kladný nadvýnos

Smíšený fond 2013

J&T MONEY CZK otevřený podílový fond, J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST, a. s.

5,73 %

4,41 %

4,56

Investice roku 2013

(hlavní cena)

J&T MONEY CZK otevřený podílový fond, J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST, a. s.

5,73 %

4,41 %

4,56

Divokou kartou Forbes se stal Amundi Funds Index Equity North America – AE. Cílem Divoké karty není dát investiční doporučení, ale nabídnout další alternativu investování. Tento fond je již podle jména zaměřen na akciové trhy severní Ameriky, z čehož 90 % portfolia tvoří akcie firem z USA – což je nejrozvinutější akciový trh na světě, jehož akcie by určitě neměly chybět v portfoliu žádného investora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.