Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Nejlepší a nejhorší zákony loňského roku. Podívejte se

Investice 07.05.2010 | 10:08 0 Komentářů

Zástupci více než 100 firem hlasovali v anketě Zákon roku

Praha – Vítězem ankety Zákon roku 2009 se stala novela daňového řádu. Naopak nejhorším legislativním počinem, přijatým v loňském roce, je ústavní zákon umožňující předčasné rozpuštění Poslanecké sněmovny.
V anketě hlasovalo přes sto podnikatelů, zástupců firem a vybraných osobností českého hospodářství. Pořadatelem akce je advokátní kancelář Ambruz & Dark, která také v obou kategoriích určila pět nominovaných zákonů, z nichž pak respondenti vybírali.
Nejlépe hodnoceným počinem se stala novela zákona o správě daní a poplatků (č. 304/2009 Sb.). „Díky novele musí finanční úřady v zásadě vždy odůvodňovat svá rozhodnutí. Odvolání proti doměření daně mají odkladný účinek a daň lze skutečně vyměřit jen do tří let od zdaňovacího období,“ říká vysvětluje Tomáš Babáček, jeden z autorů ankety. O důležité novele jsme podrobněji psali na Aktuálně.cz.
Druhým nejlépe hodnoceným zákonem se stala novela exekučního řádu (č. 286/2009 Sb.), která kromě řady nových nástrojů pro činnost exekutorů výslovně zavedla také princip přiměřenosti, tedy povinnost exekutora jednat přiměřeně vymáhané částce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.