Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Nejistota vede investory k výprodeji Eura a Britské libry

Investice 11.03.2013 | 21:31 0 Komentářů

Celkem pět hlavních centrálních bank pořádalo během uplynulého týdne měnové zasedání. Nejistota týkající se výsledku těchto zasedání vedla investory k výprodeji eura a britské libry. Největším vítězem devizových trhů se tak stal americký dolar, který profitoval z pozitivních dat z USA (komentář Western Union BS).

Ekonomika USA i nadále indikuje mírné oživení a také růst kapitálových trhů, které dosáhly na nová maxima. RBA, BoC, BoJ, BoE a ECB ponechaly současné nastavení měnové politiky beze změny. Nicméně euro i libra se ještě před samotným výsledkem ocitly pod prodejním tlakem vzhledem ke spekulacím o možném snížení úrokových sazeb ze strany ECB a navýšení programu kvantitativního uvolňování v případě BoE. Lepší makrodata z USA a zvláště páteční data z trhu práce, která překonala očekávání, umožnila dolaru navýšit své dosavadní zisky.

Obchodování s českou měnou bylo tento týden ve znamení absence klíčových ukazatelů. Koruna se vyhnula kurzovým výkyvům, který zaznamenal polský zlotý. Investoři po většinu týdne zůstávali mimo dění a vyčkávali až na měnová rozhodnutí ECB, Bank of England a na páteční data ze Spojených států.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden bude z české ekonomiky zveřejněna bilance zahraničního obchodu za leden. Údaje za prosinec zaznamenaly výrazný pokles v důsledku snížení exportu. Ukazatel za leden bude prvním z nadcházející řady indikátorů, které nastíní výhled české ekonomiky pro první čtvrtletí letošního roku. Vzhledem k pokračujícímu oslabení údajů z eurozóny nebudou očekávání příliš vysoká. Také míra nezaměstnanosti zřejmě ukáže další růst, zatímco míra inflace zůstává nízká. To by výhledově mohlo pomoci spotřebitelům, avšak všeobecně se předpokládá, že v meziročním porovnání vykáží maloobchodní tržby pokles. Negativně by pravděpodobně měla vyznít i průmyslová výroba. Slabá makrodata tak budou i nadále živit spekulace, že ČNB na devizových trzích zaintervenuje proti koruně.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.