Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Nejistota kolem obchodní dohody snižuje toleranci

Nezvykle spokojené trhy se musí vypořádat se všeobecnou nejistotou, ať už jde o americkou obchodní dohodu s Čínou, politické směřování Evropy a ECB, nebo brexit, a tak se mohou ze svých nedávných pozic propadnout pěkně hluboko.

Páteční uzávěrka obchodování mě celkem vyděsila – už tehdy bylo evidentní, že jsou USA s Čínou od uzavření obchodní dohody mnohem dál, než si celý poslední týden asi myslely trhy. A přesto byla v okamžiku uzávěrky na hlavních akciových trzích patrná jen velice mírná korekce a v oblasti amerických pokladničních poukázek téměř žádná, což je vcelku zarážející absence reakce. Aspoň u asijské seance se zdá, že trochu víc odráží realitu. Obchodní dohoda mezi Spojenými státy a Čínou je stále stejně nejistá, situace v Hongkongu směřuje k dalším střetům a španělské volby znovu otevřely propast mezi populisty a centristy, když si strana Vox oproti minulým volbám o 50 % polepšila a získala 15 % hlasů.

Stručně řečeno, k dnešnímu dni dává svět trochu větší smysl – akciové futures, pokladniční poukázky i japonský jen vykazují známky obratu oproti extrémně samolibému růstu z minulého týdne. Když se podíváme na zbytek týdne, můžeme se těšit na efekt, který budou mít novinové titulky na osud americko-čínské obchodní dohody, ale v kalendáři najdeme i poměrně zajímavé ekonomické události. Zejména ve Velké Británii a Austrálii.

Tento týden nás ještě čeká:

Středa – Novozélandská RBNZ – čeká se další snížení sazeb. Nejnovější australský průzkum důvěry spotřebitelů, zajímavý tím, že tu dlouhodobě dochází k ošklivému propadu. Spotřebitelská důvěra je zpravidla úzce spojená s trhem práce, tak uvidíme ve čtvrtek! Taky Švédsko, Británie a USA už hlásí indexy spotřebitelských cen, dřív než zamíří šéf Fedu Powell před kongresový výbor.

Čtvrtek – Údaje o zaměstnanosti z Austrálie. Pokud se budou situace kolem americko-čínské dohody dál zhoršovat a pokud i tato zpráva vyzní negativně, je to s AUD hodně nahnuté. Německo oznámí HDP za 3. čtvrtletí, takže uvidíme, jestli se vyhnulo technické recesi.

Pátek – Maloobchodní tržby v USA svědčí o tom, že byla víra Fedu v nezlomného amerického spotřebitele oprávněná, a Poloz z Bank of Canada má v USA přednášku s následnou diskusí, kde mohou zaznít myšlenky, které ovlivní, jak budou trhy posuzovat výhledy současné politiky.

Vybrané měny:

USD – Americký dolar celý minulý týden posiloval – je zajímavé, že k tomu dochází bez ohledu na postoj vůči riziku. Posilování vůči komoditním měnám se však ještě může výrazně změnit, pokud u nich dojde ke konsolidaci (a USD/JPY se může dokonce propadnout, i když bude USD jinde posilovat).

EUR – Fakt, že se Německo ve 3. čtvrtletí možná vyhnulo recesi, vyvolal značnou pozornost, ale bylo by pošetilé vkládat do něj velká očekávání. Bude-li s politikou EU dál spojená stejná nejistota jako doposud, získá euro jen těžko trvalou podporu. Neschopnost prorazit hladinu na 1,1000 EUR/USD zatím naznačuje, že měnový pár plně otestuje minima.

GBP – Od Velké Británie se očekává, že dnes oznámí zatím nejnižší míru růstu HDP za celý cyklus (+1,1 % meziročně) a trh začíná koketovat s myšlenkou, zda nebude muset Bank of England provést preventivní snížení sazeb – ale horizontální pohyb EUR/GBP naznačuje, že z toho zatím odmítá vyvodit nějaké závěry.

Autor: John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.