Středa 29. září. Svátek má Michal.

Nedejte na negativní zprávy. Stále je dobrý čas začít investovat

Investice 26.09.2013 | 11:40 0 Komentářů

Dojde v důsledku konfliktu v Sýrii k dalšímu rozkolísání akciových trhů? Tuto otázku si musí při podobných událostech nutně klást každý investor, jehož úspory obsahují i tzv. riziková aktiva. Což je v podstatě vše kromě spořicího účtu a státních dluhopisů s „áčkovým“ ratingem.  Nyní se ale zdá, že motor světové ekonomiky jede na několik válců najednou, a že se dokonce roztáčí rychleji. Základem dobré výkonnosti akciových trhů a trhů s korporátními dluhopisy je totiž výkonnost firem, která je podmíněna dobrým stavem ekonomiky.

Optimismus na trzích sílí. I proto, že po šesti čtvrtletích poklesu začala evropská ekonomika opět růst. I když k hospodářskému rozmachu máme pořád ještě daleko. „Zkušenější investoři, kteří již obchodují delší dobu, vědí, že negativní zprávy se střídají s dobrými, horší výhledy s lepšími. Že chvíli události podporují optimistické býky a chvíli zas dávají za pravdu pesimismu medvědů. Proto je dobré nepodléhat okamžitým náladám,“ radí Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.

Mnozí lidé oprávněně namítnou, že mají ještě v živé paměti roky 2008 a 2009, kdy pokles cen některých druhů aktiv byl velmi prudký a navíc se z tohoto poklesu jejich portfolia často ještě neotřepala. Že doporučovaný pětiletý investiční horizont pro akciové investice již překračují, ale jejich portfolia jsou stále v záporu. „Je ale nutné zdůraznit, že šlo o období mimořádná a v letité historii akciových trhů jich mnoho takových opravdu nenajdeme. Je to podobné jako s dvacetiletou vodou, v průměru sice přichází jednou za dvacet let, ale klidně si přijde dva roky po sobě,“ podotýká Aleš Prandstetter.

Ač je v důsledku blízkovýchodních konfliktů situace třaskavá i v těchto dnech, ukazuje se, že nebude tak horká, jak se na první pohled zdá. Základem dobré výkonnosti akciových trhů a trhů s korporátními dluhopisy je totiž výkonnost firem, která je podmíněna dobrým stavem ekonomiky. „Můžeme mít spoustu připomínek k tomu, jak zejména evropské ekonomiky fungují, nicméně zlepšující se stav je příliš zřetelný na to, aby jej bylo možné pominout,“ dodává Aleš Prandstetter. Dobrou zprávou je, že spotřebitelé se znovu odvažují nakupovat (možná se během příštího roku přidají i ti čeští), firmy realizují tržby a zisky, dokonce začínají znovu nabírat zaměstnance.

I když si připustíme, že určitá rizika zvláště v souvislosti s dluhy a strukturálními problémy ekonomik na trhu ještě jsou, jejich váha a pravděpodobnost již nejsou takové jako před několika kvartály. Proto je stále dobrý čas na investování,“ uzavírá Aleš Prandstetter.  

TIP Investora:

Doporučuji zaměřit se na zdravotnictví a farmacii. Za posledních deset let tento sektor ztratil svou pověst růstového odvětví a navzdory obrovským rozpočtům na výzkum bylo na trh uvedeno jen několik nových produktů s vysokým potenciálem. I přesto se jedná o sektor s vysokými a stabilními toky peněz, který usiluje o naplnění vracení hodnoty akcionářům. Zisky na akcii za posledních pět let vzrostly v průměru o 7 %, což z tohoto oboru činí nejsilnější defenzivní sektor pohybující se svým růstem vysoko nad průměrem trhu. Zlepšují se i ziskové marže. V Evropě došlo k vrcholu ukončování patentových ochran, tlak na ceny léků v důsledku úsporných opatření se snižuje a rozsáhlé prostředky určené na výzkum se snížily. Přísun prostředků mají zajištěný především biotechnologie, pro které platí jeden benefit navíc, totiž že je jen velmi obtížné vyrábět generické kopie těchto biomolekul.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.