Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Něco se začíná dít

Investice 26.02.2019 | 17:32 0 Komentářů

Globální úvěrový impuls opět klesá, zejména v rozvinutých tržních ekonomikách. Důvodem je hlavně normalizace monetární politiky. Pomalejší úvěrový impuls nám sděluje, že pokud největší světové ekonomiky nepřikročí v roce 2019 k masivní koordinované intervenci, čeká růst a domácí poptávku zpomalení.

Globální úvěrový impuls – druhá derivace globálního růstu úvěrů a hlavní hybatel ekonomické aktivity – opět klesá k 3,5 % HDP oproti 5,9 % v předchozím čtvrtletí. V tuto chvíli polovina zemí v našem vzorku, které představují 69,4 % globálního HDP, zaznamenala zpomalení úvěrového impulsu.

Významné výjimky tvoří Spojené státy, Japonsko a Velká Británie, avšak v ostatních rozvinutých zemích vnímáme zpomalení úvěrového impulsu, zatímco rozvíjející se trhy zaznamenaly značný nárůst toku nového úvěru. Vyšší úvěrový impuls v rozvíjejících se zemích můžeme interpretovat jako přímý důsledek opatření na podporu ekonomiky proti přetrvávajícím problémům (nižší likvidita, vyšší náklady na USD a horší finanční podmínky).

Negativnější trendy v rozvinutých zemích jsou naopak způsobeny normalizací monetární politiky. V eurozóně je úvěrový impuls stále slabý a blízko nule, což naznačuje začátek nového, restriktivnějšího, úvěrového cyklu. Globální úvěrový impuls nám v podstatě říká, že růst a domácí poptávka, které s úvěrovým impulsem silně korelují, budou zpomalovat, pokud v roce 2019 nedojde k masivní koordinované intervenci největších světových ekonomik.

Čína, motor globálního úvěru

Tak jako v předchozím čtvrtletí je i teď Čína hlavním motorem globálního úvěrového impulsu. Bez Číny by byl globální úvěrový impuls blízko nule. Čínský stimul představuje 34 % globálního růstu, což odpovídá společnému příspěvku Spojených států a eurozóny, nebo 70 % růstu výroby asijských rozvíjejících se trhů. Vyhlídky čínského úvěrového impulsu byly v předchozím čtvrtletí revidovány výš na 7,4 % HDP, což je nejvyšší úroveň od roku 2013. Nyní je o něco níž na 6,4 % HDP.

Předpokládáme, že úvěrový impuls zůstane i v nadcházejících čtvrtletích silný, protože Čína směřuje k vyšší podpoře ekonomiky, aby vyvážila negativní dopady obchodní války. Vzhledem k obavám politiků o stabilitu čínského juanu asi nemůžeme očekávat rozsáhlý fiskální a monetární stimulus. V prvním čtvrtletí 2019 je však vysoká pravděpodobnost, že dojde k opatřením umožňujícím otevření nových trhů, včetně např. snížení cel u řady zboží a snížení požadavků na úroveň bankovních rezerv.

Graf: Globální úvěrový impuls + hlavní země

Riziko poklesu britské ekonomiky zůstává vysoké

Britský úvěrový impuls je jeden z nejnižších mezi rozvinutými trhy, avšak v poslední době se vrátil do kladných čísel. Bylo to však příliš málo a příliš pozdě, než abychom mohli vyhlídky britské ekonomiky v roce 2019 změnit na optimistické. Předpokládá se, že růst dále zpomalí, i když zůstane nad svým potenciálem. Další hlavní indikátory také ukazují na rizika poklesu, zejména kvůli rostoucím obavám z brexitu.

Ačkoli riziko recese je v roce 2019 nízké, myslíme si, že britská ekonomika je velmi negativní, protože všechny scénáře „po brexitu“ jsou horší, než setrvání v Evropské unii.

Americká ekonomika zřejmě zpomalí

Jak už jsme uvedli, americký úvěrový impuls se zotavil na 0,7 % HDP oproti -1,1 % HDP v předchozím čtvrtletí. Toto zrychlení je možné částečně vysvětlit díky silné poptávce po komerčních a průmyslových půjčkách od počátku roku 2018 a důvěře v ekonomiku vyjádřené silnými soukromými investicemi a spojené s Trumpovou daňovou reformou.

Tyto faktory však nemohou dlouho vydržet a předpokládáme, že úvěrový impuls poklesne společně s poklesem růstu HDP. Naše předpověď pro letošní HDP vychází pod konsenzus, na 1,9 %. Výraznější zpomalení trhu s nemovitostmi – spolehlivý ukazatel stavu ekonomiky jako celku – a sklon křivky výnosů naznačují, že ekonomika není tak silná, jak americká vláda věří.

Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.