Čtvrtek 01. října. Svátek má Igor.

(NE)čekaný obrat. Řecko ustupuje

Investice 01.07.2015 | 14:09 0 Komentářů

Dle posledních informací řecký premiér Alexis Tsipras ustupuje před podmínkami Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). 

Řekové jsou patrně pro záchranu svého státu a vyloučení z Evropské unie ochotní udělat vše. Z prvotních silných slov nyní řecká vláda otáčí a kapituluje před podmínkami věřitelů. Podle britského listu Financial Times to plyne z dopisu, který Tsipras v úterý večer zaslal Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), Evropské centrální bance (ECB) a Evropské komisi. V dopise vysvětluje úterní žádost řecké vlády o třetí záchranný balík v rozsahu 29,1 miliardy eur (793 miliard Kč). Reakce ze strany eurozóny je však poněkud skeptická.

Tsipraspřijme všechny podmínky věřitelů, které byly na stole o víkendu, jen s několika malými změnami“, píše se ve dvoustránkovém dopise, který britský list získal. Tsiprasův dopis podle listu slibuje, že Atény přijmou všechny navrhované změny systému daně z přidané hodnoty (DPH), až na zrušení slevy pro řecké ostrovy. V citlivé otázce úspor v důchodovém systému Tsipras pouze žádá, aby požadovaný sedmiletý postup prodlužování věku odchodu do penze na 67 let nezačal hned, ale až v říjnu. Požádal rovněž o možnost pomalejšího odstraňování příplatku pro nejchudší důchodce.

Nepřináší to žádná další vyjasnění,“ řekl k Tsiprasovu dopisu německý ministr Schäuble a dodal, že seriózní vyjednávání a Aténami v tuto chvíli nemá „žádné opodstatnění“. „Řecko musí nejprve ze všeho jasně říci, co chce,“ řekl ministr na tiskové konferenci.

Je zde stále mnoho nejasností,“ řekl nejmenovaný činitel eurozóny a poukázal například na to, že o důležité otázce reformy trhu práce se dopis zmiňuje jedinou větou. „Navíc si nemyslím, že ministři eurozóny ještě takovým slibům věří,“ dodal.

Podle všeho budou věřitelé čekat s jakoukoli odpovědí až do nedělního referenda. Poté se ukáže, kterým směrem se budou chtít vydat sami Řekové.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.