CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

10. 11. 2009

0 komentářů

Navzdory výraznému ohňostroji v tomto roce nabízejí akcie na rozvíjejících se trzích další růstový potenciál

 


 

Přestože je opakování tohoto velmi rychlého nárůstu v roce 2010 nepravděpodobné, vidí Raiffeisen Capital Management na rozvíjejících se trzích další růstový potenciál a ne jen možnou investiční bublinu. "Akcie těchto zemí již sice nemají nadprůměrně výhodné ceny, přesto nabízejí z našeho pohledu stále atraktivní investiční možnosti. Iv roce 2010 budou středem pozornosti investorů země jako Rusko, Čína a Indie, "uvedla Angelika Millendorfer, vedoucí oddělení Emerging Markets Equities společnosti Raiffeisen Capital Management ve Vídni.


Rusko – Produkce ropy je stále dražší
Největší volatilitou mezi dosud jmenovanými třemi zeměmi se vyznačuje ruský akciový trh. Po obrovském propadu v druhé polovině roku 2008 je tento rok ruský akciový trh nejvýkonnější. "Mezi investory se Rusko obvykle omezuje pouze na bohaté zásoby ropy, plynu a také energetický sektor je samozřejmě s odstupem času pro zemi nejdůležitější. Přesto nabízí i řadu jiných odvětví zajímavé investiční možnosti. Telekomunikace, finance a jiná odvětví se vyznačují dalším růstovým potenciálem," tvrdí Millendorfer. V uplynulých deseti letech Rusko enormně těžilo z rostoucí ceny ropy, ale v současnosti jeho produkce dosáhla úrovně, která může růst už jen pomalu. Ekonomicky výhodná těžba z lehce dostupných polí naráží na své přirozené hranice. I když se podařilo z polí vytěžit pomocí vyspělých technologií více ropy, v současnosti jsou již jejich možnosti téměř vyčerpány.

"Dále na východě (možná i na severu v Arktidě) v sibiřských oblastech existují sice ještě enormní nevyčerpané zdroje, ale pro jejich těžbu jsou nutné zvláštní investice, protože je nutné vyvinout a vybudovat odpovídající infrastrukturu, což bude trvat roky. Těžba ropy je v případě mnoha nových polí tak nákladná, že cena ropy, při níž se je vyplatí využívat, se pohybuje až kolem 50-60 $ za barel. Levná ropa tak bude patřit minulosti, a to i na globální úrovni,"o tom je přesvědčena Millendorfer.

Přestože ruská vláda snížila v uplynulém roce daně pro ropné koncerny a podniky, které investují do rozvoje těchto "nevyužitých polí" a poskytla jim vhodné pobídky, je úroveň daní na ropu v Rusku stále velmi vysoká. Tyto poplatky představují pro vládu nejdůležitější zdroj příjmů a prostor pro další snižování daní se s ohledem na zvýšení deficitu státního rozpočtu v důsledku ekonomického poklesu výrazně zúžil. "Ocenění akcií ruských ropných společností se v současnosti pohybují na rozumné úrovni: nejsou výhodné, ale ani předražené. Na základě globální dynamiky nabídky a poptávky se dá v případě vývoje ceny ropy očekávat spíše její zvyšování. V kombinaci s daňovými pobídkami pro "projekty neotevřených polí" by to ruským ropným společnostem mohlo přinést značné dodatečné výnosy, které se v současnosti ještě neodrážejí v plném rozsahu na aktuálních tržních cenách,"dodala vídeňská expertka na fondy.


Indie – Large Caps zaclání výhled na příležitosti ve skupině Small Caps a Mid Caps
Odolnost Indie vůči globálnímu ekonomickému poklesu překvapila mnohé pozorovatele. Především také proto, že indická vláda neposkytla žádné významnější fiskální a politické impulsy na oživení ekonomiky. Podstatným faktorem tohoto úspěchu je na jedné straně srovnatelně vyšší nezávislost země od vývozu, na straně druhé i překvapivě jednoznačné vítězství Indického národního kongresu a jeho spojenců v parlamentních volbách v květnu 2009. Vláda se tak mohla díky potřebné většině rychle sestavit a bez těžkopádného hledání kompromisů mohla realizovat další ekonomické reformní opatření. "Příliv zahraničního kapitálu bezprostředně po volbách výrazně vzrostl. Největší indické akcie zastoupené v indexu BSE Sensex 30, vykazují koeficient P / E ve výši 18-19, což je také s ohledem na očekávání vysokého podnikového zisku (do 20%), příliš drahé,"realisticky zhodnocuje Millendorfer. Důvody pro to jsou jednoznačné: "Zahraniční investoři investují převážně do akcií ze segmentu Large Cap, protože menší tituly zpravidla nevykazují požadovanou likviditu. Pohánějí tak ceny Large Caps vysoko a jeden nebo druhý příležitostný nákup v segmentu Small a Mid Cap nechají ležet ladem. Přitom právě mezi indickými Mid Caps existují mnohé firmy, které nepřetržitě vykazují rentabilitu mezi 15-30% a obchodují se s mnohem výhodnějším koeficientem P / E jako mnohé akcie indexu Sensex 30,"tvrdí Millendorfer.

REKLAMA

Raiffeisen Capital Management se v Indii spoléhá na sektor informačních technologií, přinejmenším pokud jde o akce ze segmentu Large Cap. Tento sektor těží z celosvětového trendu v outsourcingu. Celkově dělá indická ekonomika dobrý dojem: růst HDP ve výši 6%, solidní banky, zdravý nárůst úvěrů a stabilní vláda. "Riziko vzniká až tehdy, pokud se zvýší tlak na inflaci, co se při rostoucí ceně ropy může stát velmi rychle. S ohledem na současný dobrý stav indické ekonomiky by se Indie mohla stát jednou z prvních rozvíjejících se zemí, v níž se zvýší úrokové sazby,"uvedla Millendorfer.

 
Čína – velké daňové pobídky posouvají ekonomiku vpřed
V porovnání s Indií je čínský akciový trh oceněný o něco výhodněji, i když ne zrovna levně. Čína je na cestě dosáhnout v tomto roce cílený růst HDP ve výši 8% a stejným tempem poroste i v roce 2010. Bez obrovských ekonomických a fiskální a politických pobídek státu by však Čína ukázala úplně jiný obraz. Investiční výdaje vlády, většinou do dlouhodobých projektů, kompenzovaly obrovský pokles exportu ve výši 25%. Výrazný růst úvěrů podporuje investice a spotřebu, avšak udržitelnost tohoto růstu je sporná, neboť přichází po období, ve kterém je poptávka po úvěrech spíše utlumována. Kromě toho jsou to nejen úvěry, které rychle stoupají, stejně rychle rostou také vklady. Poměr úvěrů ke vkladům se pohybuje pod úrovní 70%, což představuje velmi příznivou konstelaci.

Z částečně vyšší likvidity profituje i čínský trh nemovitostí a akcií. Ten druhý dopadl v uplynulém roce mnohem hůř než trhy ostatních velkých rozvíjejících se zemí. Z pohledu Raiffeisen Capital Management je to důsledkem množství velkých prvních a druhých veřejných nabídek emisí akcií a dluhopisů, které v letních měsících zaplavily trh a připravily ho tak o likviditu. "Na základě nárůstu cen čínských akcií o 150% od jejich minim v říjnu 2008 začalo mnoho pozorovatelů hovořit o nové bublině. Avšak pohled na aktuální a historické ocenění tento odhad nepotvrzuje. Tak s ohledem na koeficient P/E, tak na cenové perspektivy pro rok 2010 je ocenění čínských akcií v současnosti neutrální,“ uzavřela Millendorfer. Analytici očekávají v roce 2010 další nárůst ve výši 25%, což Raiffeisen Capital Management hodnotí spíše jako optimistický odhad.

Raiffeisen Capital Management považuje čínský bankovní sektor díky vysokým ziskovým rozpětím, příznivému vývoji úvěrů ve spotřebním a podnikovém sektoru a celkově solidním bilancím za stále atraktivní. Naopak sektory telekomunikací a spotřebního zboží vytvářejí negativní tlak na vývoj akciového trhu. Celkově však mohou čínské akcie dosáhnout v následujících měsících další zisky. Pro druhé pololetí 2010 jsou však vyhlídky ještě nejasné. Je třeba počkat, nakolik je hospodářské oživení v USA a v Evropě trvalé. Důsledky však budou v každém případě citelné i pro Čínu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *