Středa 28. října. Je Státní Svátek

Navzdory rostoucí důvěře spotřebitelů maloobchod zpomalil

Investice 07.11.2016 | 09:27 0 Komentářů

Dynamika maloobchodních tržeb v září i přes rostoucí spotřebitelskou důvěru zpomalily. Maloobchod bez prodejů aut vzrostl o 4,4 % y/y, což i přes zpomalení představuje velmi slušný výsledek. Nákupy domácností jsou podpořeny klesající nezaměstnaností, růstem mezd a stabilním ekonomickým výhledem. 

Tržby v maloobchodě (očištěné o prodeje aut) zaostaly za očekáváním trhu, když vzrostly pouze o 4,4 %. Znovu se potvrzuje, že domácnosti meziročně mnohem více nakupují pohonné hmoty díky jejich nižší ceně. Výdaje se zvyšují hlavně v oblasti nepotravinářského zboží. To znovu potvrzuje rostoucí kupní sílu domácností, které vydávají čím dál tím víc peněz na věci, které nutně nepotřebují. To potvrzuje i slabší růst tržeb v oblasti potravin, přestože i jejich ceny meziročně klesají.

Spotřebitelská důvěra roste a naznačuje tak, že růst maloobchodu se jen tak nezastaví. Domácnosti totiž mají všechny důvody k optimismu. Nezaměstnanost se drží u historicky nejnižších hodnot i růst reálných mezd se v letošním roce dosahuje maxim od roku 2009. Celkový objem platů tak roste a přetavuje se do vyšších maloobchodních tržeb. Ne celý růst disponibilního příjmu však domácnosti utratí za spotřební zboží. Velkou část investují do nemovitostí. Nicméně ceny rezidenčních nemovitostí tento rok výrazně akcelerovaly, a proto se domníváme, že již nebudou tak lákavou investicí. Více prostředků tak zbyde pro spotřebu.

Dobré výsledky maloobchodu by se měly přetavit do růstu HDP. Očekáváme, že po škobrtnutí v druhém čtvrtletí domácí spotřeba znovu přidá a za celý letošní rok vykáže růst o 2,4 %, čímž přispěje do růstu HDP 1,1 pb.

VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.