Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Navzdory intervenci elektronika zlevnila, ukazuje statistika

Investice 02.11.2014 | 13:45 0 Komentářů

Bez intervence by ale zboží velmi pravděpodobně zlevnilo ještě víc, říkají obchodníci.

Navzdory intervenci elektronika zlevnila, ukazuje statistika

Praha – Ceny spotřební elektroniky v Česku, navzdory loňské devizové intervenci ČNB, meziročně klesly. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v září ceny mobilních telefonů meziročně snížily o 17,7 procenta, televizní přijímače zlevnily o 8,5 procenta. Ceny spotřebičů pro domácnost se oproti loňskému září snížily o 1,9 procenta.

Devizové intervence spustila ČNB loni 7. listopadu s cílem uvolnit měnové podmínky a zabránit deflaci. Koruna poté oslabila k euru o 7,5 procenta. V týdnech a měsících po intervenci vzrostly ceny téměř celého sortimentu elektroniky o pět až osm procent, tedy zhruba o tolik, o kolik koruna kvůli zásahu ČNB oslabila.

Neustálá cenová eroze

„Současně elektronika prochází neustále cenovou erozí, kdy na trh průběžně přicházejí lepší a levnější modely. Pokud tedy ceny elektroniky podle ČSÚ klesly, znamená to, že bez intervence by zboží velmi pravděpodobně zlevnilo ještě více,“ uvedla mluvčí e-shopu Mall.cz Michala Gregorová.

Tím, že se v Česku elektronika téměř nevyrábí, postihlo loni zdražení všechny její segmenty. Nejvíce je na ceny a pohyby kurzu citlivá IT technika – telefony, počítače, tablety a spotřební elektronika. Ta byla také první, u které se ceny zvyšovaly. „Příchod nových modelů IT techniky a spotřební elektroniky dokáže velmi rychle snížit cenu těch starších. A to už ve chvíli, kdy jsou nové modely uváděny na trh,“ dodal mluvčí Euronics Bohuslav Komín.

Záleží i na prodejcích

Ceny elektroniky dlouhodobě klesají celosvětově. „Celkově se domnívám, že oslabení koruny bylo silnější, než trend klesajících cen tohoto zboží na světovém trhu. Záleží však na prodejcích, do jaké míry promítnou své nákupní ceny do cen na pultech, zda v rámci konkurenčního boje udrží ceny, nebo dokonce zlevní, byť na úkor svých marží,“ uvedl odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit Pavel Kulhavý.

„Kurzové rozdíly ovlivňující naše nákupní ceny jsme v průběhu aktuálního roku dokázali absorbovat. A jsme rádi, že k velkému zdražení pro naše zákazníky u žádného z nabízených produktů nedošlo,“ potvrdil manažer prodeje řetězce Electro World Tomáš Kučera.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.