Sobota 19. září. Svátek má Zita.

Návrh na vznik centálního registru účtů byl Sněmovnou dnes podpořen

Jednalo by se o vznik centrálního registru účtů, které jsou v tuzemsku vedeny firmami a občany u bank a záložen. Registr by spravovala ČNB a cílem je boj proti daňovým únikům či financování terorismu. 

Registr nebude obsahovat údaje o zůstatcích na účtech. Opozice se pokusila návrh zamítnout s komentářem o možném rozšíření právě o zůstatky na účtech a dalších údajích a jejich možnému zneužití, avšak neúspěšně.  Také Miroslav Kalousek oponoval, že stát již prokázal, že není schopen důvěrná data utajit.

Ministr financí Andrej Babiš hájil návrh tím, že by se měla snížit doba odpovídání na dotazy bankám ohledně vedení účtů a mělo by to vést k snažší administrative a úspoře času. Současná doba odpovědi úředníků na dotazy ohledně vedení účtů je 40 – 45 dní. Nově by byly dotazy podávány elektronicky a odpovědi budou zasílány do datových schránek. Doba odpovědi by se tak měla zkrátit na 24 hodin. 

Data budou archivována po dobu 5 let a  a historie údajů bude vytvářena až po zahájení provozu. Náklady na zřízení systému centrálního registru by měly být 12 milionů korun a roční náklady 6 – 8 miliónů korun. 

Data budou archivována po dobu 5 let a  a historie údajů bude vytvářena až po zahájení provozu. Náklady na zřízení system centrálního registru by měly být 12 milionů korun a roční náklady 6 – 8 miliónů korun. Funkčnost registru by měla být do 16 měsíců od účinnosti zákona a orientačně by měl být registr spuštěn v první polovině roku 2018.

Zřízení centrálního registru doporučuje nová směrnice EU a další evropské státy jako například Francie, Španělsko, Německo, Itálie a Rumunsko již podobný provozují.

Zdroj: FinancniNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.