Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Nástupní mzdy v ČR klesly až na úroveň roku 2007

Podle průzkumu Salary & Benefits Guide 2009–2010 pokračoval loni trend z konce roku 2008 v podobě stagnace až poklesu mezd. Výjimku tvoří pouze oblast financí a účetnictví, kde se mzdy prakticky nemění.

Z průzkumu vyplývá, že k nejvýznamnějšímu poklesu nástupních mezd, až na úroveň před třemi lety, došlo na pozicích vyžadujících nižší praxi. Na trhu práce je cítit opatrnost na straně firem i uchazečů a nedostatek zkušených odborníků s praxí.

Firmy na situaci reagují vysokými, až přemrštěnými požadavky na uchazeče a jejich stoprocentní splnění a rušením pracovních pozic (zejména v marketingu a HR). „Absolventi s krátkou praxí zůstávají na pracovním trhu déle. Firmy totiž v současnosti preferují odborníky, kteří již mají požadované zkušenosti, nejlépe z konkrétního odvětví, a mohou danou pozici zastávat okamžitě,“ konstatuje Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half pro Českou republiku.

Nejvyššími platy se mohou pyšnit specialisté v oblasti daní, auditu a informačních technologií (s praxí pět a více let).

Průzkum obsahuje souhrnné informace o průměrných hrubých mzdách odborníků v oblasti financí a účetnictví, obchodu a marketingu, IT a telekomunikací, v oblasti lidských zdrojů, logistiky, zákaznického servisu, manažerské podpory a práva. Celkem se letošního pátého ročníku ho zúčastnilo více než 1450 respondentů a zobrazuje situaci na současném trhu práce v Praze a blízkém okolí.

Zdroj: Tisková zpráva Robert Half International

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.