Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Národní investiční plán: Nové jaderné zdroje se postaví v Temelíně i Dukovanech

Finanční prostředky ve výši 300 miliard korun z Národního investičního plánu by měly jít na výstavbu dvou nových jaderných bloků. Jeden z nich se začne stavět v roce 2029 v Dukovanech, druhý pak v Temelíně. 

„Aby bylo možné nadále zajistit dostatečnou produkci energie pro soběstačnost země v plné míře i v budoucnu, bude nutné vystavět nový jaderný zdroj v lokalitě Dukovany, respektive Temelín, a zároveň výrazně navýšit podíl obnovitelných zdrojů energie. Zároveň se bude česká energetika postupně odklánět od využívání uhlí,“ stojí v dokumentu.

Nositelem obou projektů má být společnost ČEZ, která je ze 70 % vlastněná státem. Výdaje na nové jaderné bloky spolknou většinu ze 423,5 miliard, vyčleněných pro plánované investiční akce ministerstva průmyslu a obchodu. Dalším projektem, jehož cílem je navýšení přenosové kapacity vedení mezi Českem a zahraničím, který bude realizován prostřednictvím ČEPS.

„Vedle toho mohou klíčovou roli v dekarbonizaci sehrát instalace malých obnovitelných zdrojů nebo budování lokálních mikrosítí s bateriemi. Na podobně progresivní projekty se zatím v investičním plánu nedostalo,“ uvedl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Zdroj: iRozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.