Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Napětí vrcholí. Úředníci přijdou o prémie, nebo o místo

Investice 11.10.2009 | 19:19 0 Komentářů

Úřady čekají na rozhodnutí vlády, zda sníží základní složku platu

Praha – Desetitisíce lidí pracujících na úřadech se nejspíš už tento týden dozvědí, zda na jejich výplatní pásce bude menší částka, nebo zda v horším případě dokonce přijdou o místo. Hledání způsobu, jak snížit platy úředníků v roce 2010 o čtyři procenta, vrcholí.
O konkrétním způsobu, jak naplnit Janotův balíček, měla podle informací Aktuálně.cz jednat už minulý týden porada ekonomických ministrů. „Zatím nepadlo žádné rozhodnutí, ani doporučení. Diskuze bude pokračovat na poradě ekonomických ministrů příští týden,“ řekl mluvčí vlády Roman Prorok. Teprve poté rozhodne vláda jako celek.
Bude to klíčový verdikt, který spustí lavinu dalších kroků. Jednotlivé úřady totiž většinou vyčkávají, na čem se ministři dohodnou. Úřady samy mohou rozhodnout jen o snížení – nebo úplném zrušení – takzvaného osobního příplatku, tedy té části platu, na kterou nikdo ve státní službě nemá nárok. (O složení platů ve státní správě čtěte podrobněji v rámečku).
O případném snížení základní složky – tedy částek určených pro jednotlivé platové třídy a stupně – může rozhodnout pouze vláda. Státní zaměstnanci mají ale narozdíl třeba od soukromé sféry jednu nevýhodu: o část platu mohou přijít ze dne na den, aniž by se musela upravovat jejich smlouva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.