Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Napětí na východě Ukrajiny opět roste, Řecko se snaží o návrat na trh

InvesticeMakro 08.04.2014 | 10:18 0 Komentářů

Akciové trhy pokračují již druhým dnem ve výrazných výprodejích. V USA tak prakticky smazaly všechny letošní zisky. Na vině je částečně nervozita před startující výsledkovou sezónou. Investory ale také trápí opětovný nárůst napětí na Ukrajině. (Komentář ČSOB)

Ozbrojení pro-rusky orientovaní demonstranti včera obsadili budovy ve třech východo-ukrajinských městech a dožadují se pomoci ruského prezidenta Vladimira Putina. Ukrajina současně obvinila Rusko z podněcování nepokojů a z “druhé fáze speciální operace proti Ukrajině”. Je pravděpodobné, že napětí před květnovými předčasnými volbami bude ještě eskalovat (25.5.) a Moskva se bude snažit tlačit Kyjev k ústupkům vedoucím k federalizaci země.

eurozóně tak včera zcela zapadly jinak dobré zprávy o tom, že výnosy na periferiích eurozóny jsou na mnohaměsíčních minimech a že Řecko se chystá k návratu na trh.Situace na periferiích se v posledních kvartálech fundamentálně vylepšila – většina zemí má v tuto chvíli přebytky běžného účtu. Výnosům dolů ale také pomohla rostoucí ochota ECB sáhnout k alternativním měnově-politickým zbraním. Kvantitativní uvolňování není již tabu, ale reálná možnost, které se investoři mohou dočkat na červnovém nebo zářijovém zasedání ECB. To pomohlo řeckým pětiletým výnosům na čtyřletá minima (6,20 %), zatímco například španělský spadl dokonce na historická minima a na pěti letech se dostal pod úroveň amerických výnosů. Z hlediska načasování si tedy Řekové pro návrat na trh vybrali správnou chvíli. Výnosy jsou nízké a očekávání investorů ohledně oživení vysoká. O pětileté dluhopisy v objemu zhruba 2 miliard eur by na trhu mohl být zájem. Zkazit radost Athénám by mohla eskalace napětí mezi Evropskou unií a Ruskem.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.