CZK/€ 24.545 +0,06%

CZK/$ 24.818 -1,22%

CZK/£ 28.124 -0,20%

CZK/CHF 25.132 -1,04%

08. 04. 2014

0 komentářů

Napětí na východě Ukrajiny opět roste, Řecko se snaží o návrat na trh

 


 

Ozbrojení pro-rusky orientovaní demonstranti včera obsadili budovy ve třech východo-ukrajinských městech a dožadují se pomoci ruského prezidenta Vladimira Putina. Ukrajina současně obvinila Rusko z podněcování nepokojů a z “druhé fáze speciální operace proti Ukrajině”. Je pravděpodobné, že napětí před květnovými předčasnými volbami bude ještě eskalovat (25.5.) a Moskva se bude snažit tlačit Kyjev k ústupkům vedoucím k federalizaci země.

eurozóně tak včera zcela zapadly jinak dobré zprávy o tom, že výnosy na periferiích eurozóny jsou na mnohaměsíčních minimech a že Řecko se chystá k návratu na trh.Situace na periferiích se v posledních kvartálech fundamentálně vylepšila – většina zemí má v tuto chvíli přebytky běžného účtu. Výnosům dolů ale také pomohla rostoucí ochota ECB sáhnout k alternativním měnově-politickým zbraním. Kvantitativní uvolňování není již tabu, ale reálná možnost, které se investoři mohou dočkat na červnovém nebo zářijovém zasedání ECB. To pomohlo řeckým pětiletým výnosům na čtyřletá minima (6,20 %), zatímco například španělský spadl dokonce na historická minima a na pěti letech se dostal pod úroveň amerických výnosů. Z hlediska načasování si tedy Řekové pro návrat na trh vybrali správnou chvíli. Výnosy jsou nízké a očekávání investorů ohledně oživení vysoká. O pětileté dluhopisy v objemu zhruba 2 miliard eur by na trhu mohl být zájem. Zkazit radost Athénám by mohla eskalace napětí mezi Evropskou unií a Ruskem.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Válka na Ukrajině. Je ohrožen český export?

Ukrajina je v pořadí zemí pro český export na 20. místě, jako importér je 22. Stejné pozice pak dosahuje i v pořadí obratu zahraničního obchodu, jehož hodnota činí přibližně 75 miliard korun. Jak současný válečný stav na jejím území ovlivní český export?

Text: Filip Kučera

Foto: Pixabay

29. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.