Pondělí 10. prosince. Svátek má Julie.

Nálada v eurozóně na 15 měsíčních minimech, je čeho se bát?

InvesticeMakro 23.05.2018 | 15:15 0 Komentářů

Index PMI v eurozóně klesl na nejnižší úrovně od konce roku 2016. Klesala jak výroba, tak nové objednávky a podniky vidí v průměru hůře i výhled na nejbližší měsíce. Nové objednávky šly dolů pravděpodobně zejména kvůli pomalejšímu růstu “byznysu” v zahraničí. I tak zůstává podnikatelská nálada v eurozóně na slušných úrovních, které jsou v souladu s naším odhadem růstu v tomto roce okolo 2,4 %.

Zdá se nám, že poslední zvolnění podnikatelských nálad i produkce je spíše přirozeným zpomalením z vysokých obrátek z konce roku 2017. Tomu by odpovídal i seznam nejčastěji zmiňovaných překážek dalšího růstu v některých zemích eurozóny  – nedostatek pracovníků, materiálu i zpoždění v subdodávkách…, to vše ukazuje na přirozené zpomalování některých ekonomik eurozóny, které se blíží vrcholu hospodářského cyklu.

Na druhou stranu ECB může být vzhledem k horším podnikatelským náladám trochu opatrnější při ústupu od QE (své plány nemusí prozradit v červnu ale až v červenci). A to i s přihlédnutím k nejisté situaci v Itálii a posledním výprodejům na rozvíjejících se trzích, které zdá se těžko snášejí vysoké americké výnosy.

Ekonomika eurozóny poroste

Na druhou stranu moc z toho by podle nás ve finále nemělo ECB odradit od ukončení politiky QE v tomto roce. Ekonomika eurozóny přes jisté zvolnění poroste opět velice slušným tempem přesahujícím 2 % a inflace by se v letních měsících i kvůli dražší ropě mohla vyšplhat k 1,7 %.

A pokud se populistická vláda v Itálii rozhodne rozjet rozpočtovou expanzi, měl by to být v zásadě o důvod navíc utáhnout měnové kohouty.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.