Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Nálada v ekonomice opět beze změny

Makro 24.02.2014 | 14:35 0 Komentářů

Nálada v domácí ekonomice měřená souhrnným indikátorem ekonomického sentimentu se v únoru nezměnila a zůstala na 5,5 bodech. Horší důvěru spotřebitelů převážilo především vyšší sebevědomí průmyslníků. Ukázal to dnes v pravidelném šetření Český statistický úřad. Mezi výrobci útočí deflace na všech frontách. K zemědělcům, stavařům a poskytovatelům služeb se v lednu připojili i průmyslníci (komentář GE Money Bank).

Pokles zásob a vyšší poptávka podpořena především vyšším zájmem domácích spotřebitelů posunuly v únoru náladu v průmyslu na lehce vyšší úroveň. Příslušný ukazatel vzrostl z lednových 1,3 bodu na 2,7 bodu, čili na stejnou hodnotu, které dosahoval v loňském závěru roku. Nicméně ve světle mnohem povzbudivějších, byť zpožděných informací z průmyslu staví konjukturální průzkumy podmínky průmyslníků spíše do horšího světla.

Zaměstnanost v průmyslu by se měla v příštích třech měsících snižovat a propouštění je obava, kterou v únorovém průzkumu akcentovali i spotřebitelé. Kromě toho se oproti lednu více bojí vývoje ekonomiky i jejich vlastní finanční situace. Inflace zůstává, stejně jako v lednu, pro Čechy strašákem, její schopnost budit hrůzu se ale snížila. Poslední inflační čísla jasně ukázala, že inflace není a ještě několik měsíců nebude problém, alespoň ne při pohledu na cenovky výrobků. Horší to ale může být při pohledu na navýšení sumy na výplatní pásce. Celkově se nálada spotřebitelů snížila o 3,6 bodu na –9 bodů, což se ale u spotřebitelů dá stále hodnotit jako optimismus.

Ceny průmyslových výrobců ukazují v podstatě to stejné, co se zrcadlí ve spotřebitelských cenách. Na jedné straně efekt slabší koruny, který ale hravě vyvážily nižší ceny energií. V porovnání s prosincem tak průmyslníci zlevnili o 1,3 %, meziročně pak ceny klesly o 0,7 %. V samotném zpracovatelském průmyslu (bez efektu levnější elektřiny) byly ceny vyšší o 1,1 % (v prosinci 1,3 %).

Farmáři oproti prosinci naopak zdražovali, a to kvůli vyšším cenám brambor, mléka, ovoce i zeleniny. Z hlediska meziročních změn deflace v zemědělství i v lednu pokračovala, důvodem jsou především levnější obiloviny.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.