Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Nálada v ekonomice je nejlepší od července 2011

Investice 25.11.2013 | 11:54 0 Komentářů

Souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu, měřítko nálady v domácí ekonomice, vzrostl v listopadu podle Českého statistického úřadu o 1,6 bodu na 4,5 bodu. Optimismus ekonomika čerpá především z řad průmyslníků a spotřebitelů. (Komentář GE Money Bank)

Ačkoliv první odhad hrubého domácího produktu byl nečekaně špatný, náladu v ekonomice to alespoň prozatím příliš neovlivnilo. Listopadový konjukturální průzkum sice zahrnuje data o posledním vývoji ekonomiky jen z malé části (termín ukončení sběru dat pro konjukturální průzkum byl 18. listopadu, předběžný odhad HDP za třetí čtvrtletí byl zveřejněn 14. listopadu), i tak je zlepšující se nálada dobrým příslibem do dalších měsíců.

Podnikatelé v průmyslu čekají pro příští měsíce růst výroby i zaměstnanosti, domácí poptávka by měla zůstat na současné slušné úrovni a zahraniční zájem o domácí zboží by se mohl dokonce zvýšit. Indikátor nálady průmyslníků proto v listopadu vzrostl z –0,3 na 2,7 bodu, což je zdaleka nejlepší letošní výsledek. Investice by se v příštím roce měly zlepšit, přičemž se budou soustředit spíše do oblasti obnovy výrobního zařízení, méně už do technologií a rozšiřování výrobních kapacit. Celkově zpracovatelé očekávají růst investic v příštím roce v porovnání s letoškem o 2 %. Optikou tvorby hrubého fixního kapitálu je dlouhodobý průměr zhruba na této úrovni, přičemž investice do pořízení nových budov a staveb rostly v období 2001–2011 průměrným meziročním tempem 1,4 % a do pořízení nových strojů 2,4 %. Z tohoto pohledu by se tedy investice neměly v příštím roce vyvíjet tak špatně, nicméně je potřeba si uvědomit, že zpracovatelský průmysl se na celkových investicích podílí jen necelou pětinou.
Jak se zdá, ani volby a stále se vyvíjející politická vyjednávání šrám na náladě spotřebitelů nezanechaly. Důvěra Čechů v ekonomiku vystoupala na –9,3 bodu, tedy na úroveň, kterou jsme viděli naposledy v prosinci 2010. Důvodem jsou nižší obavy o ztrátu zaměstnání a vyšší důvěra v chod ekonomiky v příštím roce.

Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.