Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Nálada v české ekonomice opět roste

Makro 24.06.2014 | 11:02 0 Komentářů

Nejnovější údaje o důvěře v české ekonomice vyznívají velmi pozitivně. Znovu se zlepšuje nálada podnikatelů i spotřebitelů s tím, jak česká ekonomika nabírá na síle a navrací optimismus ohledně dalšího vývoje.

Mírný pokles důvěry má sice za sebou průmysl, avšak zde jde spíše o korekci předchozích silných hodnot. Firmy nepředpokládají, že se jim podaří udržet silné tempo růstu výroby z úvodu roku, avšak i nadále očekávají nabírání nových zaměstnanců i zlepšování jejich ekonomické situace.

Ve stavebnictví sice nálada mírně roste, ale celkově je velmi depresivní. Stavebnictví má sice za sebou v posledních měsících vcelku slušné výsledky, avšak spíše než o stabilní a silný příliv nových zakázek šlo o výsledek mírné zimy, která jim umožnila pokračovat v činnosti.

Pozitivní z hlediska pokračujícího vývoje ekonomiky je další mírné zlepšení nálady spotřebitelů, jejichž strach z budoucího vývoje hospodářství dále oslabuje. Dá se předpokládat, že jde rovněž o výsledek nastartované konjunktury, která snižuje nezaměstnanost a díky nízké inflaci zastavila i několikaleté zhoršování finanční situace domácností.

Vývoj nálady či důvěry v ekonomice nelze hodnotit než pozitivně, protože ukazuje, že dřívější obavy vedoucí k omezování investic i spotřeby se zmírňují. A ostatně i výsledky ekonomiky potvrzují, že firmy jsou již ochotnější investovat a spotřebitelé utrácet. Nejde o žádný přehnaný boom, ale konečně je tu v daných podmínkách solidní růst. 

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.