CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.522 +0,45%

CZK/£ 28.619 -0,07%

CZK/CHF 24.728 +1,01%

24. 06. 2022

0 komentářů

Nálada v české ekonomice opět klesá

 

Po krátké nadějné přestávce na začátku jara se podnikatelský optimismus v českém hospodářství začal opět vytrácet. V červnu se sentiment podnikatelů zhoršil ve všech odvětvích, zejména pak ve službách a obchodě. Dále narůstá i pesimismus mezi spotřebiteli, kteří se obávají především celkového zhoršení ekonomické situace i vlastních financí během následujícího roku. I v červnu v ekonomice přetrvávala vysoká inflační očekávání, a to jak v podnikatelském sektoru, tak mezi spotřebiteli. 

Očekávání dalšího růstu cen, které je stále velmi silné, navíc tentokrát doprovází i oslabení výhledu poptávky ve stavebnictví a ve službách. Ve stavebnictví jde nejspíše o důsledek vysokých cen prací i materiálů, které ohrožují realizaci potenciálních zakázek. Ve službách zřejmě dochází ke krocení dříve velmi optimistických post-kovidových výhledů na návrat k dřívějšímu normálu, a to jak z pohledu poptávky, tak i zaměstnanosti.

V průmyslu, který je naším největším odvětvím se situace mírně zlepšila, avšak stále jde spíše jen o symbolický posun. Na druhou stranu zásoba zakázek zůstává velmi solidní, a tak hlavní překážkou je i nadále dostatek materiálu a dalších vstupů do výroby.

Šířící se skepse spotřebitelů asi není nijak překvapivá vzhledem k množství negativních zpráv přicházejících z domácí i zahraniční ekonomiky. Spolu s vysokou současnou i budoucí inflací tyto zprávy vytvářejí klima, které se nemůže neprojevit v náladách domácností. Obavy ze zhoršení vlastní finanční situace jsou největší za celou dobu sledování tohoto ukazatele, tedy od roku 2003. Tento vlastně už trend se nepochybně propíše i do tržeb obchodníků v dalších měsících. Nakonec faktura za elektriku či plyn dostane přednost před nákupem zbytného zboží. I samotní obchodníci proto předpokládají slabší prodeje v dalších šesti měsících.

Aktuální průzkum vyznívá ve prospěch scénáře útlumu ekonomiky ve druhé polovině roku, za kterým stojí slabší domácí i zahraniční poptávka ovlivněná všudypřítomnou vysokou inflací.  

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.