Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Nákupní centrum Géčko v Ostravě neotevře, rozhodl developer

Investice 23.12.2014 | 11:15 0 Komentářů

Centrum, připravované od roku 2009, se mělo původně otevřít veřejnosti už na jaře roku 2013, později byl start odložen na jaro 2015.

Nákupní centrum Géčko v Ostravě neotevře, rozhodl developer

Ostrava – Třetí největší nákupní centrum plánované pro rok 2015 nakonec nevznikne. Společnost Reflecta development se totiž rozhodla těsně před začátkem stavby pozastavit projekt Géčko Ostrava, který měl vyrůst v ostravské čtvrti Poruba.

„Nepodařilo se nám získat kotevního nájemce v segmentu módy. Stavba centra s absencí velkého „módaře“ by byla příliš spekulativní záležitostí,“ vysvětlil online deníku Aktuálně.cz Roman Šebl ze společnosti z developerské společnosti Reflecta.

Centrum, připravované od roku 2009, se mělo původně otevřít veřejnosti už na jaře roku 2013, později byl start odložen na jaro 2015. S opakovaným odkládáním ale začali od projektu odstupovat už domluvení nájemci.

Podobně jako stávající centra Géčko v Liberci nebo Českých Budějovicích mělo ostravské centrum navázat na hypermarket Globus, který v Porubě stojí od roku 2009. Stavba nákupního centra měla probíhat souběžně s výstavbou objektu Asko nábytek, který s ním měl sousedit.

Celkem plánovalo Géčko Ostrava nabídnout 43 obchodů na ploše 14 500 metrů čtverečních. Už na konci roku 2011 měl developer pronajatu více než polovinu celkové nákupní plochy, předběžné nájemní smlouvy podepsaly například značky Euronics, Sportisimo, CCC boty, Bambule, Oresi nebo dm drogerie.

Jen menší retail park

Nedaleko původně zamýšleného obchodního centra nicméně Reflecta chce postavit menší areál, takzvaný retail park. „Pokusíme se jej postavit blíže směrem k sídlišti Poruba na ploše pět tisíc metrů čtverečních. Podle nás uspokojí potřeby kotevních nájemců a svou polohou je nakonec na ještě lepším místě než zvažované nákupní centrum,“ říká bez bližších detailů Šebl.

Podle poradenské společnosti CBRE se prostor pro stavbu nových nákupních center v Česku omezuje. Některá města jsou již z hlediska nákupní plochy naplněna – například Liberec s více než 1400 metry čtverečními nákupní plochy na tisíc obyvatel, Teplice (1390 metrů čtverečních) nebo Olomouc (1220 metrů čtverečních). Ostrava je s 620 metry čtverečními na tisíc obyvatel na republikovém průměru, podobně jako Praha, Plzeň nebo Opava.

V Ostravě už mohou lidé kupovat v centrech Forum Nová Karolina a Futurum poblíž středu města, Avion Shopping Park v městské části Zábřeh, a v Obchodním centru Galerie v Třebovicích. Na konci roku 2015 má být ve Výškovicích otevřeno zrekonstruované nákupní centrum Odra ze sedmdesátých let minulého století.

Čtyři nová centra

Celková plocha nákupních center v České republice nyní dosahuje 2,3 milionu metrů čtverečních. V roce 2015 má přibýt dalších 73 tisíc metrů čtverečních – Central Kladno, Outlet centrum v Benešovicích na Tachovsku u dálnice D5, Prague Outlet v Tuchoměřicích poblíž ruzyňského letiště a zrekonstruované centrum Odra v Ostravě.

Spíše než do výstavby nových nákupních center budou investice podle CBRE v následujících letech směřovat do rekonstrukce a redesignu těch stávajících.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.