Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Nájemníci si sami zaplatí drobné opravy do 500 korun

Investice 01.06.2009 | 16:53 0 Komentářů

Novinkou je však horní strop pro hrazení těchto oprav

Praha – Nájemníkům se zvedne cenový strop, do kterého hradí drobné opravy v pronajatých bytech. U oprav, které nevyjmenovává občanský zákoník, se totiž zvýší ze současných 300 na 500 korun. Rozhodla o tom dnes vláda schválením vládního nařízení, které na návrh ministerstva pro místní rozvoj valorizuje 13 let starou částku.
Schválený návrh však počítá také se zavedením celoročního horního limitu pro objem položek, které nájemník hradí. „Z důvodu ochrany nájemníka je nepřekročitelná suma stanovena na 70 korun na metr čtvereční obytné plochy bytu. V době zvyšování regulovaného nájemného by neměl nájemník doplácet neúměrně na zanedbaný byt,“ říká ředitel odboru bytové politiky MMR Pavel Rakouš.
Okruh definovaných oprav, které hradí nájemník, je v návrhu také „nepatrně zpřesněn a modernizován“. Mezi drobné opravy řadí platné nařízení vlády z roku 1995 například opravy podlah, oken a dveří, výměny vypínačů a zásuvek nebo opravy svítidel a zvonků stejně jako měřičů tepla nebo teplé vody. Mezi náklady spojené s běžnou údržbou bytů patří podle nařízení například udržování a čištění bytu, malování včetně oprav omítek, opravy obkladů nebo tapetování.
„Před ustanovením tohoto nařízení vlády má vždy přednost vzájemná dohoda nájemníka s pronajímatelem. Paragrafy nařízení nastupují až tehdy, kdy dohoda chybí,“ připomíná Rakouš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.