CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

02. 09. 2021

0 komentářů

Nájemní bydlení v Evropě táhne investory. Jak je na tom Česko?

 

Super-uvolněná měnová politika a drahé suroviny dál živí růst cen nemovitostí a ty se napříč vyspělým světem stávají čím dál hůř dostupné. V EU rostly ceny nemovitostí na začátku roku 2021 nejrychleji od roku 2007 (přes 6 %) a v Česku dokonce dvojciferným tempem. Mzdy za růstem cen setrvale zaostávají a to vede ke zhoršování cenové dostupnosti nájemního bydlení – ve Velké Británii tak domácnosti musí dát na novou nemovitost v průměru zhruba sedm ročních platů (v Londýně o poznání více), v Rakousku deset a v Česku podle poslední studie společnosti Deloitte dokonce patnáct. 


To vše vede na řadě míst v Evropě k většímu příklonu zejména mladých lidí k nájemnímu bydlení. Podle Financial Times je nájemní bydlení také čím dál tím větším hitem pro velké investory – jen ve velké Británii je v současné chvíli rozestavěno více než 60 tisíc nových bytových jednotek určených k budoucímu pronájmu. A výnos z nájemného se i přes rychle rostoucí ceny nemovitostí stále v průměru pohybuje mezi 3-5 %. Dlouhodobými hráči na tomto trhu začínají být poněkud překvapivě i velké finanční skupiny – bankovní skupina Loyds oznámila, že chce v nadcházející dekádě postavit a pronajímat přes 50 tisíc bytových jednotek.

V Praze je výnos z nájemného podle posledních dat společnosti Deloitte o něco nižší a pohybuje se spíš mezi 2-3 % ročně. Český trh tedy pro investory do “nájemních projektů” není na první pohled tak atraktivní, zvlášť když nájemné poměříte s “bezpečným” desetiletým vládním dluhopisem nabízejícím korunový výnos okolo 1,8 %. Je však pravda, že v Česku jsou podle dostupných dat nemovitosti o poznání více nadhodnocené vůči příjmům obyvatel (3 směrodatné odchylky nad dlouhodobým průměrem) než vůči nájmům (dvě směrodatné odchylky od dlouhodobého průměru). I proto je pravděpodobné, že po konci pandemie přeci jen nájmy opět začnou časem růst rychleji – nedostupné vlastnické bydlení bude strukturálně podporovat poptávku po bydlení nájemním, výstavba nových bytů bude minimálně v nejbližších letech zaostávat za poptávkou a postupně se s koncem pandemie pravděpodobně začne vracet i poptávka po krátkodobých pronájmech…, atraktivita investic do nájmů tak může v čase růst…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nesmrtelný Disney?

Dokázali byste najít člověka, který nikdy neslyšel o jediném díle této společnosti? Pravděpodobně ne. I přesto se akcie obchodují o 50 % níže. Disney Company slaví v letošním roce 100 let od založení, jaký bude její vývoj v následujících letech?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *