Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Nadešel Den daňové svobody!

Makro 10.06.2014 | 08:39 0 Komentářů

Dnešním dnem daňoví poplatníci přestávají vydělávat na stát a začínají vydělávat sami na sebe. Den daňové svobody u nás vyhlašuje Liberální institut a vyjadřuje relativní výši veřejných výdajů na hrubém domácím produktu.

Letos přišel tento den o den dříve než v loňském roce. „Tento posun je dán součtem dvou faktorů, které působí stejnosměrně. Jedním z nich je úsilí nové vlády o odpovědnější chování na straně veřejných výdajů v roce 2014, druhým je zlepšený výhled vývoje hrubého domácího produktu v letošním roce. Predikce výše veřejných výdajů na HDP je totiž klíčovou veličinou pro výpočet Dne daňové svobody,“ uvádí Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz.

„Lepší výsledek v roce 2014 je „hozenou rukavicí“ pro novou vládu a výzvou pro ministra financí Andreje Babiše, aby řekl ANO žádoucímu posunu Dne daňové svobody směrem k počátku roku. A když už jej neposune blíže k Velikonocům, tak ať aspoň neumožní sociálním demokratům posunout Den daňové svobody k „Dušičkám“. V zemích, které jsou v žebříčku daňové svobody před námi, totiž zůstane jejich občanům větší část jejich ročního příjmu pro jejich vlastní spotřebu než občanům České republiky,“ vysvětluje ředitel Liberálního institutu Petr Koblovský.

Zdroj: Tisková zpráva CETA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.