Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Nadějná léčba rakoviny s českou stopou

Příští rok touto dobu by již měli první pacienti s nádorovým onemocněním slinivky břišní a žaludku dostávat v rámci klinické studie přípravek SOT102, vyvíjený společností SOTIO. Biotechnologická firma vlastněná skupinou PPF prezentovala tento týden nová a velmi nadějná preklinická data z výzkumu a vývoje svého přípravku SOT102 (dříve SO-N102) na výročním zasedání Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR 2021).

SOT102 je přípravek na bázi tzv. antibody-drug conjugates (ADC), která umožňuje cílené dodání vysoce účinné chemoterapie pomocí protilátek rozpoznávajících bílkoviny specifické pro nádorové buňky. Prezentovaná data prokazují, že SOT102 má díky vazbě na bílkovinu CLDN18.2 nadějný potenciál eliminovat nádorové buňky u karcinomu žaludku a slinivky břišní.

„Přípravky ADC jsou velkou nadějí pro budoucnost léčby nádorových onemocnění, ale dosavadní úspěchy byly limitovány nízkou stabilitou a krátkou dobou působení často provázenou vážnými vedlejšími účinky,“ uvedl profesor Radek Špíšek, generální ředitel SOTIO. „Závěry z našeho preklinického výzkumu přípravku SOT102 naznačují nejen jeho bezpečnost, ale rovněž vysokou účinnost u nádorových modelů. Na základě těchto výsledků jsme se rozhodli pro realizaci klinické studie, do níž bychom chtěli zařadit první pacienty na začátku roku 2022.“

SOT102 se váže na bílkovinu CLDN18.2 a jedná se o konjugát založený na zcela nové patentované, vysoce specifické monoklonální protilátce, na níž je navázáno chemoterapeutikum se silnou protinádorovou aktivitou. Přípravek je vyvíjen ve spolupráci se švýcarskou firmou NBE-Therapeutics. V současné době SOTIO připravuje žádost o registraci klinické studie, která se bude zaměřovat na pacienty s karcinomem žaludku a slinivky břišní.

Prezentace SOTIO z kongresu AACR 2021 je k dispozici na internetových stránkách www.sotio.com.

Výroční zasedání AACR je nejvýznamnější každoroční setkání odborníků z celého světa, kteří se věnují výzkumu a vývoji nových metod léčby nádorových onemocnění. Letošní zasedání se koná virtuálně ve dnech 10. až 15. dubna a 17. až 21. května 2021.

Tagy investice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.