Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Naděje stále žije, ale optimismus střídá nervozita

Evropské trhy dnes pozitivně přijaly zprávu o tom, že naděje na přijetí upraveného záchranného plánu v USA ještě neumřela. V USA ale zatím panuje nervozita.

Od rána si akcie na evropských burzách připisovaly kladné zhodnocení. Dařilo se samozřejmě finančnímu sektoru a také těžařským společnostem, růst cen ropy nakonec podrazil nohy petrochemickým společnostem. Ke konci dnes však trhy své zisky korigovaly a některé se nakonec octly i v mínusu (FTSE +1,17 %, DAX -0,42 %, CAC +0,56 %, ATX -0,01 %, WIG +1,11 %, BUX +1,62 %).

Domácí burza dnes patřila mezi nejvýkonnější akciové trhy, když uzavřela v plusu o 2,54 %. Velkou roli sehrálo posílení energetické společnosti ČEZ o více ne čtyři procenta (+4,04 %) nad 1 100 korun za akcii a rovněž velmi dobrý výsledek akcií Komerční banky (+5,41 %). Nejlepším výsledkem se však prezentovaly akcie pojišťovací společnosti VIG, která přidala 6,1 %, a to i díky o 3,5 % lepšímu včerejšímu zavíracímu kurzu ve Vídni.

V mínusu nakonec skončily pouze dva tituly. Developerská společnost Orco ztratila 6,99 % a ke svým historickým minimům se opět blíží i akcie AAA Auto (-2,52 %).

Akciové trhy v USA na začátku dne oslabují kvůli horším makrodatům, když index nákupních manažerů v průmyslu ISM klesl pod očekávání trhu. Velkou roli sehrává také snížení výhledu zisku pro společnost GE od Deutsche Bank (DJIA – %, S&P – %, Nasdaq – %). Velmi velký význam bude mít pro trhy další hlasování o záchranném plánu, o němž bude senát rozhodovat dnes večer místního času.

Po pondělním zamítnutí vláda ve spolupráci Senátu plán upravila a zatím to vypadá, že nakonec získá dostatečnou podporu i na straně republikánů. Došlo například ke zvýšení pojištění vkladů, kde se limit zvýší ze 100 000 na 250 000 dolarů. Republikáni zase prosadili prodloužení daňových úlev pro firmy, a zejména požadují více ústupků směrem ke zvýšené ochraně voličů, kteří se bojí velkého zatížení daňových poplatníků.

Zdroj: ČTK, Patria, Bloomberg, BCPP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.