Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Na vyjímku z EET čekají e-shopy i drobní živnostníci

Makro 24.11.2016 | 09:35 0 Komentářů

Ministr financí Andrej Babiš navrhl vyjmout z elektronické evidence tržeb (EET) e-shopy a živnostníky s příjmy do 250 tisíc korun ročně. Návrh přišel pouhý týden před začátkem platnosti zákona o EET.

„Dospíváme k názoru, že někteří, kteří nemají pravidelnou podnikatelskou činnost, kteří jen občas, nebo nepravidelně podnikají, nebo mají malé tržby, ti nejmenší by měli možnost požádat o paušální daň. Na základě výkazu podnikání do 250 tisíc ročně by si domluvili s námi daň a na základě toho by nemuseli evidovat. To nás učí život,“ uvedl ministr financí.

Mikroživnostníci by měli daň stanovenou paušálem. „Daňový plátce může požádat finanční správu o daňový paušál, to znamená, že si dopředu dohodne daň, a v tom případě má jiný režim, nemusí mít účetnictví, nemusí dávat daňové přiznání. Daň si domluví,“ vysvětlil Andrej Babiš.

„Musím říci, že jsme byli velmi překvapeni. Zarazila nás metoda práce ministerstva financí, protože za sedm dnů má být zákon spuštěn,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. „Mám pocit, že trošku na ministerstvu financí vypuká panika. Nejsem si jist, jestli je to poslední návrh, který přichází ze strany ministerstva financí,“ dodal premiér.

„Jedná se o racionální rozhodnutí. V tomto případě se vůbec nedá hovořit o nějakém větším podnikání, jedná se o fyzické osoby, které dělají pár set korun tržeb denně a jejich reálné výdělky jsou naprosto minimální. Může se jednat například o malé vesnické výčepy, které otevřou v pátek a v sobotu večer. Pokud dojde k dohodě, že zaplatí alespoň minimální daň, může to být pro stát dokonce výhodnější než doposud,“ říká Karel Havlíček, předseda AMSP ČR.

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.