Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Na trhu je nebezpečná melaminová lžíce, varuje hygienik

Investice 21.08.2009 | 14:12 0 Komentářů

Testy prokázaly, že z výrobku se uvolňuje formaldehyd

Praha – Před zdraví nebezpečnou lžící dnes varoval hlavní hygienik České republiky Michael Vít. Jde o melaminovou lžíci bílé barvy s motivem zeleniny na rukojeti, jako výrobce je uváděna čínská společnost Smart Cook Inc., dovozcem je ostravský velkoobchod Elmich Trading.
Výrobek nevyhovuje právním předpisům o materiálech a předmětech určených pro styk s potravinami. „Podle nich musí být předmět vyroben tak, aby za obvyklých nebo předvídatelných podmínek neuvolňoval své složky do potravin v množstvích, která by mohla ohrozit zdraví lidí,“ připomíná Vít.
U zmíněné lžíce přitom laboratorní testy prokázaly, že výrobek za předvídatelných podmínek uvolňuje formaldehyd v množství 270 mg/kg. „Akutní expozice malým dávkám formaldehydu vyvolává bolesti hlavy a zánět nosní sliznice. Formaldehyd dráždí oči a vyvolává slzení. Rychle se vstřebává kůží a může způsobovat podráždění nebo alergické reakce,“ upřesňuje hlavní hygienik.
Distributoři a prodejci výrobku jej musí okamžitě stáhnout z trhu. Zákazník může lžíci vrátit zpět dovozci, distributorovi nebo prodejci, a to samozřejmě bezplatně, na jejich náklady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.