Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Na stát jste platili nejdéle za 10 let. Odteď nemusíte

Investice 18.06.2010 | 06:05 0 Komentářů

Daňové prádniny jsou letos rekordně krátké. A zřejmě se jen tak neprodlouží.

Praha –  Nejdéle za posledních deset let budou letos čeští daňoví poplatníci pracovat na stát. Čas, kdy vyděláváme sami na sebe, se tak za poslední dva roky zkrátil o deset dní.
Vyplývá to z propočtů Liberálního institutu. Podle nich je letos prvním dnem tzv. daňových prázdnin pátek 18. června. Podle společnosti Partia Finance ale budeme pracovat na erár ještě o dva dny déle.
Se svými daňovými prázdninami se tak Česko drží blízko průměru 31 členských zemí OECD.  Petrem Nečasem (ODS) avizované  „sblížení“ sazeb daní „až k jejich sjednocení“ (nejspíš na Bezděkovou komisí navrhovaných 19 procent) se tuzemské daňové prázdniny nejspíš zkrátí ještě víc. V Evropě jde teď ale spíš o pravidlo než výjimku.
Odteď už každý na sebe. Pomyslně
Den daňové svobody je pomyslný okamžik, od kterého jde mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu. „Pokud by se chtěl každý z nás co nejrychleji zbavit povinnosti zaplatit svou pomyslnou část letošních veřejných výdajů, musel by se vzdávat celé své mzdy ve prospěch státní kasy až do 17. června,“ vysvětlil za ředitel Centra ekonomickych studií Liberálního institutu Jiří Schwarz junior.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.