Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Na Slovensku se vydělávají miliony na úniku informací

Exministr financí na Slovensku Ivan Mikloš v úterý vyjádřil podezření, že únik informací o změně parity slovenské koruny vůči euru došlo k obohacení některých finančních skupin o miliony korun. Ty to samozřejmě odmítají.

Z údajného úniku tajných informací o květnové změně středového kurzu SKK vůči EUR se na Slovensku klube velký skandál. Ten vyvolal exministr financí Ivan Mikloš, který obvinil finanční skupiny J&T a Istrokapital z obohacení se o stovky milionů korun díky znalosti tajných informací.

Centrální parita byla původně na hodnotě 35,4424, po výrazném posílení ale Slovensko požádalo ECB o snížení parity a 28. května večer byla změněna 30,126. Samotné snížení nebylo nijakým překvapením, ale tak výrazné snížení čekal málokdo. Právě informace o výrazném snížení pomohla podle Mikloše finančním skupinám k miliónovým ziskům.

Problémem, kvůli kterému tuto situaci vyšetřuje i Národní banka Slovenska, je výrazně vyšší objem obchodů těsně před oznámením snížení parity, než je obvyklé. Bylo jich celkem 467 v objemu asi 1,2 miliardy USD (přes 24 miliard slovenských korun).

Mluvčí J&T Maroš Sýkora považuje obvinění z machinací a výroky Ivana Mikloše za nesmysl, protože jejich společnost se prý v obchodování opírala o vyjádření premiéra Fica, který ve svých výrocích naznačoval, kde chce mít kurz koruny před vstupem do měnové unie.

Skandál může stát místo ministra financí Počiatka, kterému premiér Fico pohrozil „žlutou kartou“ a možností vyhazovu po dalším trapasu kvůli tomu, že v květnu navštívil jachtu šéfa společnosti J&T Ivana Jakaboviče. Fico rovněž nařídil odvolat vedení bratiskavského letiště, jehož šéf Karol Biermann byl rovněž účasten schůzky na jachtě šéfa J&T.

Zdroj: iDnes, Aktuálně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.