Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Na šestině polí se budou za pět let pěstovat bioplodiny

Investice 15.12.2010 | 11:48 0 Komentářů

Vloni dostali ekologicky hospodařící zemědělství skoro miliardu dotací

Praha – Na patnáct procent, tedy téměř šestinu z celkové výměny, by podle záměru ministerstva zemědělství měl v příštích pěti letech narůst podíl zemědělské půdy obhospodařované v ekologicky šetrném režimu.
Takzvaný Akční plán pro rozvoj ekologického zemědělství vládě představil ministr zemědělství Ivan Fuksa. Podle akčního plánu by měl v letech 2011-2015 také stoupnout podíl biopotravin na českém trhu s potravinami na tři procenta.  Teď je jich necelé jedno procento.
Cílem plánu je mimo jiné i zvýšit podíl českých produktů na trhu biopotravin na 60 procent. Dnes se nadpoloviční většina dováží.„Jednou z možností, jak na trhu podpořit české biopotraviny, je vybudování odbytových míst lokálního charakteru, kde by ekozemědělci mohli nabízet své produkty,“ řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa.
Ekologických zemědělců je asi 3500
Rovněž chce ministerstvo zvýšit zastoupení orné půdy na celkové ploše ekologického zemědělství. Nyní je jí asi 11 procent, do pěti let by měla dosáhnout pětiny výměry. Podíl ekologicky obhospodařované plochy dosáhl letos v srpnu 10,42 procenta z celkové výměry zemědělské půdy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.