Pátek 16. listopadu. Svátek má Otmar.

Na ropné burze v Íránu se neobchoduje v dolaru

17. února 2008 byla otevřena nová komoditní burza v Íránu, na které se budou realizovat obchody především s ropou, ropnými produkty a plynem. Podstatným faktem je, že se nebude obchodovat v dolaru.

 

O zřízení íránské ropné burzy se spekulovalo už několik let a už v průběhu minulého roku prodával Írán svou ropu některým zemím v jiné měně, než v dolaru a v prosinci přestal prodávat ropu v dolarech úplně. Burza byla nakonec zřízena na ostrově Kish v Perském zálivu, který je Íránem označován jak zóna volného obchodu.  

Hlavní měnou, v níž by se na burze mělo obchodovat je íránský riál a jiné světové měny, vážně se uvažuje také o ruském rublu jako hlavní měně. Určitě by se ale nemělo obchodovat v americkém dolaru.

Zřízení oficiálního trhu s ropou, na němž se neobchoduje v americkém dolaru, může mít neblahý vliv jak na hodnotu americké měny, tak na pohyb cen černého zlata. Mohou to naznačovat také vyjádření íránského velvyslance v Moskvě, podle něhož Írán a Rusko, jako dva z největších producentů ropy, teď mohou „osvobodit svět od dolarového otroctví“.

3 komentáře: “Na ropné burze v Íránu se neobchoduje v dolaru”

  1. Konference napsal:

    Petre, dekuji za overeni a zverejneni zpravy. Muzu se zeptat, kde jste si tuto informaci overoval? Zajimali by me totiz nektere dalsi podrobnosti, ale bohuzel, ve svete se o tom nikde moc nepsalo… nebo jsem to alespon ja nezaregistroval. Dekuji.

    Hezky vecer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.