Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Na ropné burze v Íránu se neobchoduje v dolaru

17. února 2008 byla otevřena nová komoditní burza v Íránu, na které se budou realizovat obchody především s ropou, ropnými produkty a plynem. Podstatným faktem je, že se nebude obchodovat v dolaru.

 

O zřízení íránské ropné burzy se spekulovalo už několik let a už v průběhu minulého roku prodával Írán svou ropu některým zemím v jiné měně, než v dolaru a v prosinci přestal prodávat ropu v dolarech úplně. Burza byla nakonec zřízena na ostrově Kish v Perském zálivu, který je Íránem označován jak zóna volného obchodu.  

Hlavní měnou, v níž by se na burze mělo obchodovat je íránský riál a jiné světové měny, vážně se uvažuje také o ruském rublu jako hlavní měně. Určitě by se ale nemělo obchodovat v americkém dolaru.

Zřízení oficiálního trhu s ropou, na němž se neobchoduje v americkém dolaru, může mít neblahý vliv jak na hodnotu americké měny, tak na pohyb cen černého zlata. Mohou to naznačovat také vyjádření íránského velvyslance v Moskvě, podle něhož Írán a Rusko, jako dva z největších producentů ropy, teď mohou „osvobodit svět od dolarového otroctví“.

3 komentáře: “Na ropné burze v Íránu se neobchoduje v dolaru”

  1. Konference napsal:

    Petre, dekuji za overeni a zverejneni zpravy. Muzu se zeptat, kde jste si tuto informaci overoval? Zajimali by me totiz nektere dalsi podrobnosti, ale bohuzel, ve svete se o tom nikde moc nepsalo… nebo jsem to alespon ja nezaregistroval. Dekuji.

    Hezky vecer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.