Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Na provozovatele bankomatů z řad nebankovních společností nikdo nedohlíží

Řada bankomatů umožňujících výběr cizích měn nepatří bankám, ale nebankovním společnostem. Těm za porušování předpisů nehrozí pokuty, nikdo na ně totiž nedohlíží. 

Do pravomoci České národní banky spadá toliko dohled nad pravostí a platností eurobankovek v bankomatech,  a to prostřednictvím testů, které mají odhalit, zda dané zařízení umí například odhalit falsifikáty. Jinak nad bankomaty nikdo nedohlíží, neboť nespadají ani pod směnárenské obchody. Přitom se na ně vztahuje výjimka z regulace platebních služeb.

„Nejde o ČNB dohlíženou činnost ani z hlediska zákona o směnárenské činnosti, ani z hlediska zákona o platebním styku. Za nedodržování povinností provozovatelů zákon nestanoví žádné sankce a ani není určen orgán, který by na jejich plnění dohlížel,“ uvedla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová. ČNB v minulosti požadovala novelizaci zákonů o směnárenské činnosti a platebním styku, Ministerstvo financí však jí však nevyhovělo. Důvodem byla skutečnost, že již měl resort v připomínkování novelu v EU, ale jednání dosud nebyla ukončena.

„Někteří provozovatelé vnucují klientům k výběru nesmyslně vysoké částky ve výši průměrného platu. To je nebezpečné nejen pro turisty,“ říká autor pořadu Honest Guide Janek Rubeš. Problémová je i služba DCC, při níž směnu neprovádí vydavatel karty, ale provozovatel bankomatu. „Nabízí ji většina bank a nebankovních bankomatů. Pokud tuto volbu odmítnete, přepočítá kurz vydavatel vaší karty, což je téměř vždy výhodnější,“ dodává.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.