CZK/€ 23.655 -0,13%

CZK/$ 21.982 -0,78%

CZK/£ 27.533 -0,24%

CZK/CHF 24.244 -0,36%

06. 01. 2022

0 komentářů

Na přihlášení k paušální dani zbývá živnostníkům pár dní, komplikací je hypotéka

 

Na přihlášení k paušální dani zbývá živnostníkům už jen pár dní. Letos je třeba přihlásit se do 10. ledna. O co se vlastně jedná? Živnostníci, kteří se přihlásí do paušálního režimu, neplatí případné zálohy na daň z příjmů, zálohy na sociální ani zdravotní pojištění samostatně. Tyto platby mají už obsažené v jedné měsíční platbě, tzv. paušální dani. Pro rok 2022 je její výše stanovena na 5994 Kč.

Loading 

Paušální daň je určena pro živnostníky s obratem do milionu korun. Zní to hezky, dá se tím ušetřit, ale ne vždy je paušální daň ideální řešení. Rozhodně ne tehdy, když chcete v následujících dvou až třech letech žádat o hypotéku nebo stávající hypotéku refinancovat u jiné banky.

Banka má totiž povinnost u hypotéky (nejen u nové, ale i u refinancování) ověřit příjem žadatele. U živnostníků se nejčastěji příjem dokládá daňovým přiznáním za poslední dva roky. V případě paušální daně ale daňové přiznání nepodáváte, a tak banky tápou, jak zodpovědně ověřit příjem klienta.

Metodiku zatím zveřejnilo minimum bank. Předpokládá se, že žadatel bude muset dokládat daňovou evidenci, poslední daňové přiznání (k paušální dani se dá přihlásit až od ledna 2021, takže zatím by žadatel měl mít k dispozici daňové přiznání za rok 2020) a výpisy z podnikatelského účtu za 12 měsíců. Přesto výpočet příjmů může vyjít hůř, než když klient doloží klasické daňové přiznání. Problém nastává i u živnostníků, kteří mají příjem v hotovosti a nebudou moct doložit historii plateb výpisem z účtu.

Pokud tedy zvažujete paušální daň, ale máte v plánu řešit hypotéku, počkejte radši ještě jeden rok, než bude jasno, jakou strategii ověřování banky zvolí, a zda vůbec budou tyto klienty financovat.

REKLAMA

Autor: Eva Hingarová, Head of Finance v SFG holding

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Nová unijní regulace kryptoaktiv favorizuje molochy na úkor inovátorů

Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *