Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Na pražskou burzu míří společnost NWR

Společnost New World Resources B. V., jeden z největších producentů černého uhlí ve střední Evropě a vlastník společnosti OKD, oznámila svůj záměr uskutečnit primární emisi akcií na burzách v Londýně, Praze a Varšavě.

Nabídka by měla zahrnovat mezinárodní nabídku institucionálním investorům a také veřejnou nabídku drobným investorům v ČR a Polsku. Prostředky z IPO by společnosti měly sloužit k financování dalších rozvojových příležitostí (průzkum, akvizice apod.) a jejího investičního programu. Nabídka by měla být realizována v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku. Součástí nabídky bude i nabídka zaměstnaneckých akcií.

Manažery IPO pro globální nabídku budou společnosti Morgan Stanley, Goldman Sachs International a JPMorgan Cazenove. Společným vedoucím manažerem emise je Citigroup Global Markets Limited, spolumanažerem emise je Barclays Capital. Spolumanažery emise jsou Erste Bank, Patria Finance a Wood & Company.

Česká spořitelna a Patria Finance jsou vedoucími manažery emise a koordinátory pro nabídku drobným investorům v České republice. Wood & Company zároveň působí jako vedoucí manažer emise v ČR. Spolumanažerem a vedoucím manažerem emise v Polsku je UniCredit Markets & Investment Banking (Bank Austria Creditanstalt AG).

Zdeněk Bakala, místopředseda představenstva New World Resources, k nabídce uvádí:  „Od doby, kdy jsme v roce 2004 koupili tehdejší společnost OKD, prošla celá skupina pod vedením zkušeného a vysoce motivovaného manažerského týmu rozsáhlou restrukturalizací s cílem zaměřit se primárně na těžbu uhlí a výrobu koksu. Společnost New World Resources je nyní připravena hrát rozhodující roli v otevírání dalších možností rozvoje černouhelného průmyslu v rámci našeho regionu a chystané IPO (veřejný úpis akcií) společnosti New World Resources jednoznačně napomůže plně těchto příležitostí využít.

Společnost NWR patří mezi největší producenty černého uhlí ve střední Evropě a prostřednictvím dceřiné společnosti OKD i největší společností svého druhu v ČR. Kromě ČR vyváží svou produkci na Slovensko, do Rakouska, Polska, Maďarska a Německa. K hlavním odběratelům OKD patří Arcelor Mittal Steel, US Steel, Voestalpine Stahl, Dalkia ČR, Moravia Steel a ČEZ.

Prostřednictvím své 100% dceřiné koksárenské společnosti OKK je také druhým největším producentem koksu v České republice.

Společnost dnes také oznámila své konsolidované hospodářské výsledky za rok 2007, stanovené podle mezinárodních účetních standardů.  Konsolidované výnosy vzrostly o 10,7 % na 1,367 miliardy € (2006: 1,235 miliardy €) a EBITDA se zvýšila o přibližně 24,2 % na 351 miliony € (2006: 283 mil. €). EBITDA marže společnosti za rok 2007 dosáhla 26 % (2006: 23 %).

Zdroj: Tisková zpráva NWR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.