Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Na pražské burze dnes vládla euforie

Pražská burza dnes pokračuje ve volatilním obchodování, díky bankám však na rozdíl od předchozích dnů výrazně rostla.

Po dvou dnech propadů, kdy si vybrané tituly na BCPP sáhly až na svá historická minima, se dnes akciové trhy otřepaly a vyrazily směrem vzhůru. Index PX díky posilujícím bankám přidal za den přes tři procenta (+3,03 %) a vrátil se nad 1 400 bodů.

Dařilo se akciím na všech evropských trzích, a prakticky všechny si připsaly zhodnocení kolem dvou procent (FTSE +2,25 %, DAX +1,89 %, CAC +2,23 %, WIG +3,13 %, ATX +2,83 %, BUX +2,32 %). Uvidíme, jak dlouho jim to vydrží.

Spouštěčem optimismu ve finančním sektoru byly dnes výsledky banky JP Morgan, která sice ohlásila propad zisků o 53 % na 2 miliardy USD (54 centů na akcii), to však bylo nad očekáváním trhu (47 centů na akcii). Optimismus ještě zvýšuje cena ropy, která v posledních dnech ztratila několik dolarů.

Tyto zprávy pak zapůsobily velmi blahodárně také na akcie bank obchodovaných na BCPP. Erste Bank se po včerejším propadu pod hladinu 850 korun opět vrátila nad 900 korun za akcii (+10,87 %, 930 Kč), Komerční banka pak přidala „pouze“ 7,63 %.

Dalším favoritem dnes byly akcie Unipetrolu (+9,77 %) a dařilo se také společnosti Pegas Nonwovens, která při nízkých objemech přidala 6,05 %. Ze včerejších hrozivých propadů se vzpamatovaly také akcie AAA Auto, které se svezly na pozitivním sentimentu, přidaly při objemech nepřesahujících milion korun 6,67 % a dostaly se nad 16 korun za akcii (16,47 Kč).

Jedním z mála ztrátových titulů dnes byla společnost NWR, která klesala (-4,37 %) kvůli poklesu cen uhlí na světových trzích.

Díky posilování finančního sektoru, dobrým výsledkům společnosti Coca Cola a Nokia dnes zatím americké trhy posilují, i když jejich vývoj je v prvních hodinách poněkud volatilní (DJIA +0,46 %, S&P 500 +0,19 %). V mírné ztrátě zatím zůstává technologický Nasdaq (-0,03 %).

3 komentáře: “Na pražské burze dnes vládla euforie”

  1. Radim K. napsal:

    Dobrý večer. Mám dotaz. Myslíte si, že se akcie AAA dostanou ještě pod 16kč? Respektive, myslíte si, že akcie zítra budou otevírat v zeleném? Bude to záležet na tom, jak dopadne obchodování v USA? Od kdy do kdy se v USA obchoduje? Potřebuji to vědět, nebo alespoň slyšet fundovaný názor 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.