CZK/€ 24.530 +0,06%

CZK/$ 23.969 -0,29%

CZK/£ 29.023 -0,36%

CZK/CHF 25.128 +0,08%

08. 07. 2022

0 komentářů

Na obranu koruny ČNB jen v květnu vynaložila téměř 3,5 mld. EUR

 

Podle dnes zveřejněných údajů ČNB vynaložila na obranu koruny jen v průběhu května skoro 3,5 mld. EUR. Je mnohonásobně více než na začátku války na Ukrajině, kdy jí stačilo na obranu koruny něco málo přes sto milionů eur. 

Z vývoje kurzu koruny je zřejmé, že ČNB musela zasahovat v době okolo jmenování nového guvernéra a od té doby je na trhu zřejmě přítomná nepřetržitě. Finanční trhy si zřejmě situaci vyložily tak, že s novým vedením bude centrální banka méně důrazná v boji s inflací, a proto se koruna v době nepříznivé konstelace na mezinárodních trzích dostala pod tlak.

České měně nesvědčí ani zvýšená averze k riziku či ochota Fedu rychle zvyšovat úrokové sazby, a přitom i stahovat dolarovou likviditu z mezinárodních finančních trhů. Koruně nesvědčí ani aktuálně hrané scénáře ekonomického ochlazení či recese a už vůbec ne domácí ekonomické fundamenty.

Bude-li chtít ČNB udržet korunu alespoň tam, kde je nyní, bude muset dál intervenovat. Na brzké zklidnění situace na trzích to totiž stále ještě nevypadá. Anebo bude muset přistoupit k dalšímu navýšení sazeb, což by v situaci šestnáctiprocentní inflace bylo adekvátní. Nic jiného než sazby, kurz a svoji důvěryhodnost v rukou centrální banka totiž nemá.

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Helvetia

Švýcarský virtuální experiment

Švýcarská centrální banka na začátku prosince představila projekt Helvetia, který je experimentem s určitým typem virtuální měny. Odborníci však dodávají, že s kryptoměnami podobnými bitcoinu se příliš srovnávat nedá. Zatím ani není jisté, co s prvními výsledky projektu banka udělá, a zda bude vůbec pokračovat.

Text: Karel Pučelík

17. 12. 2020

Kolik peněz centrální banky ještě natisknou?

Vede se válka koronavirem a stejně jako za válek minulých se říká, že inflace a znehodnocení úspor nehrozí. Centrální banky zachraňují finanční trhy i reálnou ekonomiku. Úvěrují tempy dříve nebývalými. Bulvární titulky hlásají, že na trhy pumpují peníze. Rozbít prasátka, dokud peníze mají svou cenu?

Text: Radovan Novotný

15. 05. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.