Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Na kanalizaci ve vesnicích půjde přes devět miliard

Investice 08.08.2009 | 10:49 0 Komentářů

Evropská investiční banka podpoří odkanalizování českých vesnic

Lucemburk, Kroměříž – Pro Česko je to významná zpráva – tak komentuje šéf společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž Ladislav Lejsal informaci, že Evropská investiční banka (EIB) půjčí Česku tři miliardy korun na stavbu vodovodů, kanalizací a čističek odpadních vod v malých vesnicích.
Právě malé obce s chudými rozpočty si totiž kanalizaci samy nemohou dovolit a splašky tam dodnes putují do vodních toků. Často v místech jinak nedotčené přírody. „Teď mají obce šanci získat dotaci až kolem osmdesáti procent celkových nákladů,“ upřesnil Lejsal. Nezávisle na tom však Česku přesto dál hrozí sankce za nedodržení závazku Evropské unii odkanalizovat obce a města nad dva tisíce obyvatel do roku 2010.
EIB založí vklady státu
Nová půjčka od EIB má tak uvést do chodu program ministerstva zemědělství, ve kterém je k dispozici celkem 9,1 miliard korun. Polovinu této částky tvoří dotace EU, zbytek národní zdroje. Jenže těch se právě teď nedostává. Půjčka od EIB to má pomoci překonat.
Peníze na stavbu vodovodů mohou ze zmíněného ministerského programu s názvem Výstavba a obnova infrastruktury vodovodů a kanalizací II získat všechny obce bez ohledu na velikost. Dotace na mnohem dražší stavby kanalizace a čističek jsou však pouze pro obce do dvou tisíc obyvatel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.