Pátek 23. července. Svátek má Libor.

Na daňovou amnestii zapomeňte, vzkazuje Janota

Investice 31.03.2010 | 10:06 0 Komentářů

Situaci mají zlepšit mezinárodní dohody a nový daňový řád

Praha – Ministerstvo financí nevyhlásí takzvanou daňovou amnestii, o níž v poslední době uvažovalo. Oznámil to mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Otázku zatajování příjmů a placení daní mají vyřešit mezinárodní dohody a nový daňový řád, účinný od roku 2011.
„Ministerstvo analyzovalo možnost podpory dobrovolného splnění daňových povinností souvisejících s nepřiznanými zdanitelnými příjmy a majetkem. Výsledkem diskuse je doporučení řešení, které nepočítá s nutností speciální legislativní úpravy, nýbrž s využitím stávajícího legislativního rámce, včetně nově uzavíraných dohod o výměně informací v daňových záležitostech,“ říká Jakob. #obj_5791
„Významnou změnou, která by měla zvýšit motivaci k dobrovolnému plnění daňových povinností, je i úprava obsažená v novém daňovém řádu, který nabude účinnosti k 1. lednu 2011,“ dodává Jakob. Nově totiž bude možno stanovit daň i po uplynutí lhůty pro stanovení daně v souvislosti s odhaleným daňovým trestným činem.
Zároveň však nový zákon umožní poplatníkům i po této lhůtě dodatečně napravit své pochybení a dobrovolně přiznat daň tak, aby zanikla trestnost činu díky účinné lítosti. „Současný zákon o správě daní a poplatků toto po uplynutí lhůty neumožňuje, čímž omezuje daňové subjekty v možnosti domáhat se účinné lítosti,“ vysvětluje ministr financí Eduard Janota.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.