Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Na akciových trzích opět schází optimizmus

Pražská burza dnes pokračovala v poklesu z minulého týdne v souladu s okolními trhy, západní Evropa a nakonec i USA se dnes ale nakonec dokázaly vzpamatovat.

Dění na pražské burze dnes bylo hodně ovlivněno zejména pátečním výprodejem na amerických trzích, který byl nejvýraznějším za posledních patnáct měsíců. Reakce evropských trhů se tak dnes dala očekávat a nakonec se předpovědi naplňovaly prakticky od rána. Index pražské burzy PX dnes v průběhu dne ztrácel až kolem 1,5 %, vcelku pozitivní závěr (opět díky US trhům) však byla ztráta menší než jedno procento (-0,88 %).

Jediným titulem, který si připsal kladné zhodnocení, tak dnes byla Telefonica (+0,81 %), u níž opět zafungovala podpora u ceny 500 korun za akcii.

I přes pokles ceny ropy na hodnoty kolem 135 dolarů za barel se dnes dařilo energetickým titulům, což platilo také na domácí burze, i když to znamenalo pouze nižší ztráty, než u ostatních akcií. ČEZ, tradičně za největších objemů (přes 1,7 mld. Kč z celkových 2,8 mld. Kč) tak ztratil „pouze“ 0,23 %.

Na opačné straně se dnes opět nacházely developerské a bankovní tituly. Ti první stále pokračují v propadech na svá dlouhodobá minima (ORCO -2,62 %, ECM -1,4 %). Na svá minima se dnes propadl i Pegas Nonwovens (-1,54 %). Nejztrátovějším titulem však opět byly akcie AAA Auto (-4,63 %).

Banky dnes zase doplácely na další pohromu ve formě oznámení výsledků Lehman Brothers (Erste -1,96 %, KB -1,16 %), která oznámila ztrátu ve výši 2,8 miliard dolarů a záměr navýšit kapitál o 6 miliard dolarů prostřednictvím veřejného úpisu akcií.  Zdá se, že tolik zmiňovaní kostlivci pomalu začínají vylézat ze skříní a můžeme jen čekat, kolik jich ještě bude. V každém případě, s finančními trhy to stále nevypadá moc dobře.

Banky dnes srážely i západoevropské trhy, u nichž to vypadalo na čtvrtou ztrátovou seanci v řadě, ke konci obchodování se ale stačily mírně vzpamatovat a dokonce se i v některých případech přehoupnout do černých čísel (FTSE -0,49 %, DAX +0,17 %, CAC +0,08 %). Středoevropské trhy dnes dopadly podobně jako pražská burza a za mizerných objemů svorně ztrácely (ATX -0,64 %, WIG -1,72 %, BUX -0,56 %).

Americké akciové trhy dnes začaly optimisticky díky dobrým zprávám z realitního sektoru, nakonec však optimizmus na trzích nevydržel do konce, což se projevilo zejména na technologickém Nasdaqu (DJIA +0,58 %, S&P 500 +0,08 %, Nasdaq -0,61 %).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.