Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Mzdy zaměstnanců prudce rostou. V průměru vystoupaly na 31 646 Kč

Průměrné mzdy zaměstnanců ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 prudce vzrostly na 31 646 Kč. Meziročně vystoupaly nominálně o 8 % a reálně se zvýšily o 5,3 %. 

Za celý rok 2017 dosáhla průměrná mzda na 29 504 Kč. Reálně v loňském roce mzda vzrostla o 4,4 %.

„Růstu mezd pomohl nejen utažený trh práce, ale i zvyšování platů ve veřejné sféře. Učitelé si od listopadu polepšili o 15 %, úředníci pak o 10 %. Celkem šly platy ve státní sféře nahoru o 13 %. Růst mezd ve veřejné sféře se následně přelévá do soukromého sektoru, kde navíc tlačí mzdy směrem nahoru i nedostatek pracovní síly,“ uvádí Jana Steckerová, ekonom investičního bankovnictví Komerční banky.

„Růst mezd společně s posilováním české koruny prodražuje tuzemskou pracovní sílu pro zahraniční investory. Česká republika se postupně transformuje z nízkonákladové ekonomiky na vyspělou. Přestáváme konkurovat prostřednictvím nízkých cen a začínáme se orientovat na kvalitu,“ uvádí Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

„Ještě rychleji ve 4. čtvrtletí rostla tzv. mediánová mzda, konkrétně o 8,9 %. I v závěru loňského roku tak platilo, že mzdy o něco rychleji rostly zaměstnancům na nižším stupni mzdové pyramidy. Tento vývoj je dán skutečností, že na pracovním trhu převažuje poptávka po méně kvalifikovaných zaměstnancích, což je ostatně zřejmé i z nabídek volných pracovních míst,“ dodává Miroslav Novák, analytik Akcenta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.