Pondělí 21. září. Svátek má Matouš.

Mzdy rostou. A ne zrovna málo!

Investice 11.03.2016 | 09:31 0 Komentářů

Český statistický úřad dnes vydal netrpělivě očekávanou statistiku průměrných mezd. A nutno říct, že výsledky předčily očekávání. Průměrná mzda vzrostla v posledním čtvrtletí o 3,9 %. Po oznámení těchto hodnot často přichází ale – ve formě očištění inflaci, která zpravidla celý růst hatí. Tentokrát ne. Inflace byla minimální a tak mzdy rostly reálně o 3,8 %. To je naprosto výborný výsledek. Navíc je to přesně to, co naše ekonomika potřebuje. Silný růst mezd, který se musí promítnout do spotřebitelské poptávky.

Průměrná mzda v posledním čtvrtletí 2015 byla 28 152 Kč. To je ale průměr, který bývá hodně ovlivněný vysokými mzdami. Proto je lepší sledovat medián, tedy hodnotu uprostřed, pokud bychom všechny mzdy seřadili do jedné řady. Tato hodnota lépe popisuje skutečný stav a je také výrazně nižší. Medián mezd je 23.745 Kč.

Růst mezd byl hodně rozkolísaný mezi jednotlivými odvětvími. Dokonce zemědělství vykázalo meziroční pokles mezd. Sektor vzdělání růst pouhých sedm desetin procenta a o stejnou hodnotu rostly mzdy v sekci výroby a rozvodu energií. Na druhé straně stála sekce ubytování, restaurací, kde mzdy rostly o 7,4 %. Tady je ale potřeba říct, že procentuální růst byl sice velký, ale mzdy i tak jsou zde velmi nízké. Průměrná mzda zaměstnanců v tomto oboru není ani 16 tisíc korun. Silně rostly i mzdy ve stavebnictví – o 5,9 % na průměrnou mzdu 25.580 Kč. To ukazuje, že stavebnictví jede na růstové vlně a daří se mu.

Zdroj: Tisková zpráva Českého statistického úřadu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.