Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Mzdy – Další “test” prognózy ČNB

04.09.2018 | 16:06 0 Komentářů

To, že je český trh práce čím dál napjatější, potvrzují každý měsíc statistiky nezaměstnanosti. ČR se i nadále může chlubit nejnižší nezaměstnaností v historii a nejvyšší zaměstnaností a počtem volných pracovních míst v rámci celé EU. Dnes tento obrázek doplní údaje o mzdách za druhé čtvrtletí, které naznačí, jak moc se právě tento nesoulad promítá do ceny práce a zda se tak naplňuje scénář ČNB počítající s posílením mzdových (a současně i inflačních) tlaků v české ekonomice.


Už data za první kvartál jasně naznačila, že růst mezd akceleruje a to jak v nominálním, tak v reálném vyjádření. Průměrná měsíční mzda v tomto období meziročně vzrostla nominálně o 8,6 %, po zohlednění inflace o 6,6 %.

Hlavní zásluhu na tom měla silná poptávka po zaměstnancích podpořená i příznivými finančními výsledky firem, svůj nemalý vliv vedle toho však mělo i výrazné zvyšování platů ve veřejném sektoru. To ostatně potvrzuje jednoduché statistické cvičení s výsledky po jednotlivých odvětvích, v rámci kterého stačí přepočíst mzdy mimo odvětví s výrazným zastoupením veřejného sektoru, stejně jako to vyplývá z podrobných statistik Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV). Podle něj dokonce růst průměru i mediánu platů ve veřejném sektoru byl ve srovnání s podnikatelskou částí ekonomiky téměř dvojnásobný (u mediánu 14,2 % vs. 7,3 %).

Výsledky za druhý kvartál, které budou zveřejněny dnes, nejspíše dopadnou velmi podobně jako ty předchozí. Předpokládáme, že růst průměrné mzdy dosáhl cca 8,5 % a byl ovlivněn stejnými faktory jako v úvodu roku, tedy vysokou poptávkou po zaměstnancích na jedné straně, a navyšováním platů ve veřejném sektoru na straně druhé.

Vysoké očekávání má v tomto směru i ČNB (8,7 %), která navíc předpokládá, že obdobná tempa uvidíme i ve druhé polovině roku. Pokud se tento její předpoklad naplní podobně jako v případě výsledků HDP, budeme zase o krok blíže k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, k němuž by mohlo dojít už tento měsíc. Zvlášť, když koruna zůstává i nadále slabší a inflace setrvává – a nadále nejspíše bude spočívat – nad cílem ČNB.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.