Sobota 10. dubna. Svátek má Darja.

Mzdová dynamika se na konci roku překvapivě propadla

Makro 08.03.2019 | 11:30 0 Komentářů

Český statistický úřad dnes zveřejnil vývoj průměrné měsíční mzdy v posledním čtvrtletí roku. Ten přinesl výrazné zklamání, když se domácí mzdy zvýšily pouze o 6,9 % v nominálním vyjádření a o 4,7 % v reálném vyjádření.

V posledním kvartále toku tak mzda nedosáhla na 34 tisíc korun, v průměru bylo zaměstnancům vyplaceno 33 840 CZK. Stále však roste počet zaměstnanců (v Q4 o 0,9 %) a celkově tak objem vyplacených mezd stoupnul o 7,9 %.

Do jisté míry za zpomalováním stojí vysoká statistická základna platů ve veřejném sektoru. Zatímco poslední zvyšování odměn ve veřejném sektoru nastalo až letos v lednu, to předešlé se odehrálo již v listopadu 2017. Nicméně ani to nemůže vysvětlit poměrně velký propad v dynamice průměrné mzdy. Dalším vysvětlením můžou být nižší odměny plynoucí ze slabších zisků společností. Některé společnosti odvozují své roční bonusy od zisku firmy a ziskovost firem v posledním roce výrazně klesla.

Stále platí, že mzdy zaměstnanců s nižšími platy rostou rychleji, než těm s vyššími. Průměrná mzda se tak zvyšuje pomaleji než mediánová.

Pro letošní rok očekáváme, že zpomalování mzdového růstu bude pokračovat. Zatímco vloni průměrná odměna zaměstnanců přidala 8,1 %, letos už by její dynamika neměla dosáhnout ani 7 %.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.