Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Můžeme si toho dopřát méně než před rokem

Investice 04.12.2012 | 17:37 0 Komentářů

Průměrná hrubá nominální mzda vzrostla podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně o 1,4 %. Kvůli rychlejšímu růstu cenové hladiny si toho ale reálně můžeme koupit o 1,8 % méně. (Komentář GE Money Bank)

V průměrné peněžence najdeme o 348 Kč více než před rokem (+1,4 %), celkem tedy 24 514 Kč. Růst spotřebitelských cen (meziročně +3,3 %) ale způsobil, že si můžeme obecně koupit méně zboží a služeb, než tomu bylo ve třetím čtvrtletí 2011. To se projeví nejen na finanční situaci každého z nás, ale samozřejmě i v ekonomice, která trpí z velké části kvůli opatrné a slabé poptávce spotřebitelů. Problém pro ni není pouze pomalý růst nominálních mezd, ale i pokles počtu zaměstnaných. V porovnání s minulým rokem přišlo o práci zhruba 41 tis. lidí (-1,1 %) a objem mezd v ekonomice tak vzrostl o pouhé 0,4 %.

Nebuďme však pouze pesimisty. Oproti minulému čtvrtletí hrubá nominální mzda vzrostla po očištění o sezónní vlivy o 0,3 %. Cenová hladina se v uvedeném období nezměnila a díky tomu si teoreticky můžeme koupit více než ve druhém čtvrtletí letošního roku. Klíčová je ale formulace „po sezónním očištění“, protože při zběžném pohledu vidíme, že průměrná mzda je mezičtvrtletně nižší.

Důvodem pro aktuálně pomalý růst mezd je výhradně podnikatelská sféra – průměrný růst pouze o 306 Kč vyšší než minulý rok (+1,3 %). Naopak platy v nepodnikatelské sféře vzrostly o 2,3 %, stejně jako v minulém čtvrtletí.

Nejlepší mzdy zůstávají tradičně v oblasti IT, bankovnictví a pojišťovnictví. Navíc práci v uvedených oborech našlo za uplynulý rok zhruba tisíc nových zaměstnanců. Na druhou stranu, rozdíl mediánu a průměrné mzdy je v těchto odvětvích zdaleka nejvyšší. Například v bankovnictví je medián o 30 % níž než průměr.  Stavebnictví je smutný rekordman v počtu lidí, kteří ztratili práci. Meziročně to bylo necelých 10,5 tisíce lidí a navíc průměrná nominální mzda vzrostla o pouhé 0,4 %.

 Pro letošní rok očekáváme průměrný růst nominálních mezd na úrovni 2,1 %, což by odpovídalo dalšímu zpomalení růstu mezd v posledních třech měsících tohoto roku k úrovni 1,2 %.

Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.