CZK/€ 23.830 -0,04%

CZK/$ 22.271 +0,65%

CZK/£ 26.675 -0,12%

CZK/CHF 24.053 +0,52%

28. 01. 2019

0 komentářů

Může Fed ještě ublížit americkému dolaru?

 

Tento týden v horkém křesle vystřídá evropskou ECB americký Fed. Obě dvě největší centrální banky mají po sérii horších čísel chuť povolit při utahování měnové politiky. U ECB to není velká změna, protože utahování v pravém slova smyslu ještě ani nezačalo. U Fedu je to jinak. Americká centrální banka signalizuje v tomto roce stále dvojité zvýšení sazeb (se kterým zatím počítáme i my), ale trh jí nevěří. 

Na zasedání v tomto týdnu ke změně sazeb nedojde, klíčová bude tisková konference guvernéra Powella a vodítka pro zbytek roku. Půjde nejen o to, kdy a jak rychle sazby zase mohou mířit vzhůru, ale i o tempo současného utahování měnové politiky skrze odprodeje aktiv z bilance Fedu. Tržní očekávání nám už v tuto chvíli přijdou značně holubičí a dolar tedy pravděpodobně těžko od Fedu schytá další ránu.

Americký obrázek navíc v tomto týdnu doplní čísla z trhu práce, která podle našich odhadů skončí solidně nad konsensem trhu (cca 200 tisíc) a mohou dolar spíše potěšit.

V Evropě po studené sprše mizerných podnikatelských nálad tento týden čekáme na první odhad HDP za Q4 2018. Půjde o další nepřesvědčivé číslo ukazující na růst o 0,2 % mezikvartálně a zpomalení meziročního tempa na 1,2 % (nejpomalejší tempo od prosince 2013). Po velmi slabých měsíčních datech z průmyslu by ale HDP nemělo být pro většinu trhu velkým překvapením.

Kromě ekonomických čísel bude pozornost v Evropě samozřejmě i nadále přitahovat brexit – Theresa Mayová bude poslancům v úterý opět skládat účty. K zásadnějšímu hlasováním o novém návrhu ovšem dojde realisticky nejdříve v druhé polovině února.

REKLAMA

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *