CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

12. 12. 2008

30 komentářů

Mr. Stoneandbelter přichází, aneb nová štika mezi poradenskými firmami

 


 

Zažil toho ve svém profesionálním životě hodně. Finanční krize na WallStreetu v 80. letech, patálie švýcarských bank o desetiletí později, divokou ruskou privatizaci i výprodej Islandu. Těžké krize i neuvěřitelné vzestupy, mocenské veletoče hýbající světovou ekonomikou. Jen tak snadno tohoto člověka nerozhodíte. Na současnou valící se krizi pohlíží s hravým úsměvem ve tváři.

Je to muž zvláštního ražení, to bezesporu. Vždy pečlivě oholen, v perfektně padnoucím obleku z jemné látky. Ručně šité boty zvýrazňují uvolněný krok a jemně houpavou chůzi. Zlehka se opírá o svůj deštník, který nikdy neodkládá. Čím že je tak zajímavý? To hlavní, co cítíte v jeho blízkosti, není slabý parfém, byť velice příjemný. Je to pocit velké vnitřní síly a klidu, který z něho vyzařuje. Takhle nějak působí člověk, kterému bez obav svěříte své peníze. Lidé narození v květnu prý nikdy neztrácí svůj klid a trpělivost. Trpělivost k dlouhodobé a neokázalé práci, která přináší výsledky. To lze bez výhrad vztáhnout i na Mr. Stoneandbeltera. První dojem je velmi přesvědčivý.

Zeptali jsme se Mojmíra Urbánka, ředitele nedávno založené společnosti Stone & Belter,
proč se dal s tímto mužem dohromady:

Potkal jsem Mr. Stoneandbeltera na jedné konferenci o etice finančního poradenství v Lisabonu. Hned jsme si padli do oka. Já jsem si říkal, že takového partnera bych okamžitě bral do firmy, on má zase rád výzvy, které přímo vyhledává. Slovo dalo slovo a nyní začínáme společnou věc vytvářet tady v Praze.

Co to bude, ta společná věc?

REKLAMA

Oba jsme finanční poradci a máme svou práci rádi. Já jsem říkal, jak mě mrzí, že trh finančního poradenství je u nás pokřivený. Jak je těžké dělat svou práci poctivě a na vysoké úrovni v té zaplavě rychlokvašených “poradců z lidu”, kvůli kterým na nás lidé začínají pohlížet jako na “ty pojišťováky”. Povídali jsme si o šikovných lidech v Čechách, které znám a kteří by se rádi přidali. Jeho zaujala hlavně myšlenka kultivace prostředí zatím trochu zlatokopeckého.

Máte tedy společnou vizi?

Vize je hlavním hnacím motorem našich aktivit. Mr. Stoneandbelter ví, jak by cíl měl vypadat, zná situaci ve světě. Náš tým zase perfektně zná současnou situaci finančního poradenství tady u nás, a rozhodně se s ní nehodlá smířit.

Co vám tak vadí?

To by bylo na dlouhé povídání a asi by nám tento prostor nestačil. Ale rádi se o naší vizi podělíme zase příště, pokud bude zájem.

Loading

Vstoupit do diskuze 30 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • D. Racin

  12 prosince, 2008

  … se chytala velka „revoluce“ v oblasti finančního poradenství u nás? 🙂

  Odpovědět

 • Radek

  12 prosince, 2008

  🙂 takových už bylo…

  Odpovědět

 • Radek

  12 prosince, 2008

  … ale aby nedošlo k mýlce, rozhodně držím palce.

  Odpovědět

 • Anonym

  12 prosince, 2008

  … bezesporu bylo. Mnoho poradenských firem při vzniku chtělo zaujmout něčím novým a zapadlo do průměru a nebo změnilo strategii z důvodu nedostatečných peněžních prostředků. On si každý jednou řekne, že ty vysoce nákladové smlouvy zase tak špatné pro klienta nejsou, že? 🙂

  jednou jsem tady na investujeme četl komentář Honzi Majera k článku o 4 planetkách, kde popisoval, že také vždy chtěl být \“etický\“, ale že společnosti typu Top Consultant tlak nevydrží.
  Po třech letech práce na utváření profilu \“lepšího poradenství\“ musím konstatovat, že to lze a že je za tím obrovská dřina, ale podařilo se 🙂
  Ne každý to vydrží, takže děkuji za držení palců!

  Odpovědět

 • Anonym

  12 prosince, 2008

  …samozřejmě Honzy Majera. Omlouvám se za pravopisný překlep.

  Odpovědět

 • MHMO

  14 prosince, 2008

  Revoluce ??? Ani ne, jen další pokus…. pan Urbánek po OVB a Top Consultantovi zkouší do třetice své poradenské štěstí…

  Když si člověk jen vzpomene na velkoústá prohlášení Top consultantů pánů Urbánka, Retticha a Lenera před dvěma roky (některé lehce nalezne i zde na ICZ), vloudí se úsměv do tváře a nutnost popřát panu Urbánkovi aby to do třetice konečně vyšlo… Top consultant se změnil na Top emigrant…. 🙂 Lener v Broker Consultingu (některé jeho články se, na rozdíl od dřívějška, opravdu nedají číst – co s názorem člověka udělá bonitní zaměstnavatel), Urbánek nově S&B, akorát Rettich nevím kde skončil….

  No nic, i tak good luck. Každá firma, která zkvalitní trh je potřeba. Jen aby to tentokrát vydrželo trochu déle…

  Odpovědět

 • Anonym

  14 prosince, 2008

  Revoluce pane MHMO zcela určitě nepřišla a ani nepřijde. Společnost jsme nezakládali s úmyslem oslnit. Top Consultant si jede vlastním tempem a vlastními možnostmi. Já jim držím palce, ale rozhodně jsem neslevil ani jediný bod z toho, co se tehdy proklamovalo (co já napsal a řekl). Ti, co mě znají vědí moc dobře, že neuhnu – ani z trhu a ani z cílů. Jestli čekáte na zaváhání další poradenské společnosti nebo jednotlivých poradců v ní, tak načekáte.

  Každopádně i Vám děkuji za popřání hodně štěstí. To samé bohužel nemohu jako anonymovi napsat já.

  Odpovědět

 • Honza S.

  14 prosince, 2008

  Dobrý večer,

  článek je sice psán poutavě, ale zajímají mě (třeba to bude, jak píšete „příště“), jaká je prozatimní produkce firmy, na co se hlavně soustředí? Na webu stone and belter jsem si všiml i informací ohledně aktivního spravování financí např. přímo do akcií,atd. Jak to funguje???

  Odpovědět

 • Anonym

  14 prosince, 2008

  Dobrý večer Honzo.

  To je velice těžké popsat. Pokud se ale mám vyjádřit, tak se pokusím být stručný. Snažíme se zaujmout poradenstvím, které kříží obrovské množství oblastí. Pokud totiž má mít poradenství opravdu smysl, tak zasahuje nejenom do financí přímo. Aktivní správa financí je toho součástí. Nepracujeme klasickým MLM, takže i úroveň všech služeb může být vyšší (nechci se nikoho dotknout). Zakládáme si na tom a proto nechceme být jen další firmou s etickým nápadem jak změnit svět 🙂

  Co se týče hlavních stavebních kamenů produkce, tak je jasné, že IŽP to být ani z podstaty naší firmy nemohou. Úvěry (úvěr ze SS a hypotéky), investice (přímé akcie a fondy) a pojištění (RŽP a pojištění majetku).

  Vypadá to hezky, že to ani nemůže být pravda? Nebo netušíme kde vezmeme peníze na utáhnutí firmy, když nejsou v portfoliu hlavně ižp?

  Každý dělá, co umí nejlíp a proto Stone & belter. Děláme, co umíme nejlépe. 🙂

  Odpovědět

 • Anonym

  15 prosince, 2008

  Tak ja se pripojim a zeptam se jinak… co bude zdrojem prijmu firmy? Provize, nebo honorar od klienta, nebo kombinace obojiho?

  Odpovědět

 • Milan

  15 prosince, 2008

  Držím Vám palce, ale obávám se, že bez IŽP se s vašimi rizikovkami, úvěry a investicemi uživí jen velmi malá hrstka skutečných finančních poradců. Navíc podobných vznešených proklamací tu měla v minulosti spousta firem, naposledy „finanční poradenství jinak“, přestože je na 95% stejné jako předchozí firma, ze které vzešla. Zatím jste neodpověděl na otázku, z čeho budou Vaši poradci živi, zda z provizí nebo z placeného poradenství. To, že na tyto otázky nereagujete, působí přinejmenším velmi zvláštně a lehce neseriózně, což není zrovna ten správný začátek, co říkáte ?

  Odpovědět

 • Anonym

  15 prosince, 2008

  Dobrý večer pane Milane.

  1) Možná je na čase zeptat se, co chcete doopravdy od finančního poradenství? (předpokládám, že poradcem jste). Proč děláte tuto práci? Na podobné otázky neumí většina lidí odpovědět. Proč? Protože to neví. Nemohli buď najít slušnou práci a nebo je pro ně prostě pohodlné uzavřít pár smluv měsíčně a jinak mít volný čas. Znám velice málo poradců, kteří práci berou vážně a JENOM TYTO PORADCE MY CHCEME. Myslíte si, že se nejde uživit „etickým“ poradenstvím? Ne, pokud se Vaše práce skládá z 90 procent volného času a 10 procent práce. Když tyto dvě čísla otočíte, tak zjistíte, že si začnete budovat skvělé jméno na trhu a po Vašich službách bude obrovská poptávka. Nejde to dělat v MLM? Nejde – tam si Vás totiž bez výkonů od začátku všimne jen málokdo…

  2)Se vší úctou k „finančnímu poradenství jinak“ – jak dlouho tato poradenská firma ještě v dobách původního „zaměstnavatele“ budovala svoje sítě? Vždyť od začátku zde šlo o maximalizaci výnosů z poradenství. Klobouk dolů. Za tím co udělali je obrovský kus práce, ale my totuto cestou nikdy nepůjdeme. Nechceme veliké množství sítí do společnosti. Chceme kvalitní lidi, kteří pochopili o čem finanční poradenství je.

  3) panu Traxlerovi samozřejmě odpovím, nevidím jediný důvod se této otázce vyhýbat, ale bohužel jsem před Vánocemi zavalen spoustou práce a tak se mohu dostat k reakcím až k večeru.

  Odpovědět

 • Milan

  15 prosince, 2008

  Děkuji pane Urbánku za Vaši odpověď,myslím, že bych se pod ni mohl sám podepsat. Držím Vám palce, třebas do zatuchlých vod finančního poradenství v této zemi skutečně přichází něco nového…konečně :0)

  Odpovědět

 • Anonym

  15 prosince, 2008

  Dobrý večer pane Milane,

  vážím si Vaší reakce a jsem rád za to, co píšete. Jsem hrdým členem týmu Stoneandbelter a jelikož jsem už v branži finančního poradenství něco málo přes 8 let, tak se musím přiznat, že až ve Stone&belter se moje představy o „skutečném“ finančním poradenství naplňují.

  S čistým svědomím se mohu dívat klientům do očí a dlouhodobě s nimi spolupracovat a být za to současně příjemně zaplacen. Ale ještě bych chtěl doplnit trochu analytických informací. Co se týká IŽP vs. RŽP, tak né všichni vědí, že všeobecně mají pojišťovny největší zisky z rizikových typů pojištění (ržp, úrazové pojistky,….) a né z IŽP. S tímto vědomím k tomu přistupujeme a snažíme se toto vnímání změnit a tím pádem dát možnost pojišťovnám zaplatit poradci, za etickou práci pro klienty, i špičkovou provizi. Snad se nám pomůže změnit toto tržní nastavení a co nejvíce ho zefektivnit pro klienty.

  Odpovědět

 • Anonym

  15 prosince, 2008

  Dobrý večer pane Traxlere.

  Určitě byste byl rád, kdybych napsal variantu B, tedy honorář od klienta, avšak naše příjmy se kloubí v oba systémy. Český trh zatím nedozrál do stavu toto, že bychom mohli provize zcela vyloučit a nechávat si platit přímo od klientů. Idea pěkná, realita jiná.

  Pojišťovny, investiční společnosti, penzijní fondy atd. však reagují na poptávku. Pokud dokážeme v čase vytvořit poptávku jiného druhu, např. že tyto ústavy budou provize rozkládat v čase a provizi vždy bude dostávat příslušný správce klientského portfolia, tak odpadne nesmyslné rušení a uzavírání smluv mnohdy jen za cílem vydělat si.

  V současné podobě však placené poradenství má smysl hlavně pro bonitní klienty, kteří né, že by měli na to platit těmto poradcům (navíc ve většině případech mu zajistí stejné služby jako komukoliv jinému), ale hlavně proto, že „jiné“ produkty bývají bez provize od společnosti.

  Odpovědět

 • Anonym

  15 prosince, 2008

  Uprimne, mne je to putna. Ptam se jen z toho duvodu, jestli jde o dalsi hybrid, nebo seriozni poradce. Zatim to vypada spis na ten hybrid, nic ve zlem. Zadnou pridanou hodnotu nevidim. Nezda se, ze byste prichazeli s necim novym. Ale treba me casem presvedcite o opaku, kdo vi. Na soudy je zatim brzy. Sdeluji Vam jen sve prvni dojmy.

  Dobrou noc

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  16 prosince, 2008

  Promiňte Honzo,ale musím se zastat Mojmíra Urbánka.Není tomu tak dlouho,co jsme se spolu bavili o hypotékách.Vzpomínáte?Tehdá jste s provizí jako takovou problém neměl.A teď chcete vyčítat Mojmírovi a jeho kolegům,že kombinují placené a provizní poradenství.Dělám to také.Těžko se takové hypotéky prodávají za honorář,když srovnatelnou službu lze pořídit bez honoráře.Navíc ta s provizí je pro klienta stejně drahá jako ta bez provize.Pokud někdo dělá bezprovizní produkty ,tak je logické,že bere honorář.Kolik znáte takových produktů mimo investování?

  Odpovědět

 • Anonym

  16 prosince, 2008

  Zasadni rozdil je v tom, ze ja hypoteky ani dalsi bezne financni produkty s klienty vubec neresim. Jen vyjimecne, kdyz nekdo treba ze starsich klientu sam prijde, jestli bych mu s tim nepomohl. Ja na to ale nemam cas a ani uz v tehle oblasti nejsem tolik v obraze, takze zpravidla takoveho klienta doporucim nekomu jinemu. A kdyz nejakemu zprostredkovateli takto dohodim kseft, ze ktereho bude mit 20t provizi, tak po nem pochopitelne budu neco chtit za dohozeni klienta. Pokud byste za to zadnou provizi nemel, tak po Vas nic chtit nebudu. Jenze Vy si tu provizi vezmete a k tomu si jeste nechate zaplatit za plan, coz se na me nezlobte, neni moc koser. Vymlouvat se na zprovizovane a nezprovizovane produkty, to je chaba vymluva. Vzdy to jde bez provize, kdyz se chce, minimalne se vzdy da refundovat cast provize ve prospech klienta.

  Nechci zabihat do nekonecnych debat na tema provizni versus placene. Jen rikam, ze Mojmir a jeho Mr S&B zatim neprichazi s nicim novym, takovych firmicek je na trhu spousty. Cekal bych nejakou pridanou hodnotu, jak o tom nedavno nekdo psal v diskuzi, ale zadnou nevidim.

  Je to vsak jen prvni dojem a ten, jak sam dobre vite, muze nekdy mast. Treba nas vsechny Mojmir casem presvedci a ukaze nejakou pridanou hodnotu. Zatim ji nevidim.

  Hezky den

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  16 prosince, 2008

  Provizi a honorář nekombinuji.Výjimkou je situace,kdy ke zprovizovanému produktu je přidáná služba navíc.Ale to už jsou dvě služby a každá má vlastní cash flow.

  Zaplatí-li si někdo za plán,tak dostane plán.Může si pak produkty k sjednat u koho chce,kde chce.Pro vaši představu:
  V Sophii může nastat rozpor u pojištění rizik.A vzhledem k tomu,že rizikovky ani majetková pojištění nejsou zrovna zlatý důl na provize,tak nám to odpusťtě,že někteří z nás to někdy zkombinují.

  U Investic je to jasné.Tam pokud máte dělat třeba ETF,tak jedině honorář.Pokud klientovi zprostředkuji specifickou investici mimo kapitálové a finanční trhy,tak má klient možnost volby.Participace na zisku nebo fix.Pokud je provize,nechci po klientovi nic.Ta provize ani nemusí mít dopad na výhodnost pro klienta.Vyplací jí třetí strana bez ohledu na výši nákladů klienta,který má garantován pevný výnos i zajištění a dobu splatnosti.

  Mojmíra a Radka znám z Top Consultant.Nevynalezli nic nového. Dělají prostě jen svou práci solidně a docela se jim daří.Já myslím,že už jen to je dobrá vizitka.Dokážu si představit,že bych byl klientem S&B.Mě Mojmír přesvědčovat nemusí.Dívám se na jeho firmu jako na seriozní konkurenci.Uvidíme,zda-li dostojí svému obrazu.

  Vy se rád prezentuje s tím,že jste první,kdo jede pouze za odměnu ze zisku.A ejhle?Letos ztráty.Tak je vám jakýsi „minimální udržovací poplatek“ dobrý.Provize z OPF asi také u drobnější klientely.Já bych Vám to normálně ani trochu nevyčítal.Jenže ty zbytečné ataky do Sophie(rozhovor na Finmagu před časem) a nyní i do S&B…Nechápu.FINEZ není po stránce etiky o nic lepší než ostatní firmy.Akorát se intenzívně prezentovala jako jiná.Jako ta,která žije pouze ze zisků.Skutek utek.Zvolil jste konfrontační marketing,tak se nedivte,že sem tam dostanete trochu naloženo.

  Přeji hezký zbytek dne.

  Odpovědět

 • Anonym

  16 prosince, 2008

  Přesně jak píše pan Záruba. Nepřišli jsme s ničím revolučním, co by znamenalo převrat ve finančním poradenství. Ani placené služby kvalitu nezaručí.

  Přišli jsme však s tím, jak efektivně pracovat s nováčky, jak efektivně pracovat s manažery, jak dát poradcům do ruky takové nástroje, že jejich poradenství vzroste na úrovni a nebudou muset pak lidem uzavírat nesmyslné smlouvy. Snažíme se budovat společnost, která se za sebou bude moci ohlédnout.

  Naše síla je v ucelenosti a celistvosti, nikoliv velikosti a gestech. Proto i marketing, který má vystihnout naše vnitřní jádro. Jestli to dokáže dlouhodobě někoho zaujmout, tak jenom dobře, protože se zesílí značka lidí, kteří se nebojí toho, co jiný poradce udělá… a to už je myslím pokrok. Jestli se nám to podaří ukáže čas, ale rozhodně si nemyslím, že jsme jednou ze společností, které je na trhu mnoho.

  Také přeji hezký zbytek dne a děkuji panu Zárubovi za názor (velice mě osobně potěšil).

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  16 prosince, 2008

  Není zač.

 • Anonym

  16 prosince, 2008

  Vidite, zprostredkovatelske firmy tu doplnkovou sluzbu poradenstvi nabizi zadarmo, protoze jim provize staci.

  Jsou veci, ktere se mi na SF nelibi. Ale je to vase vec. Ja vam do byznysu mluvit nehodlam. I tak patri SF k nejlepsimu, co na ceskem trhu najdeme.

  Dovolil jsem si zde pouze uvest svuj nazor, ze S&B neprichazi s nicim novym a ze tam nevidim zadnou pridanou hodnotu.

  Pokud jde o FINEZ, minimalni rocni poplatek za prubeznou peci je dan od zacatku prave z toho duvodu, ze ne kazdy rok musi byt ziskovy. A provize? Ty se tykaji jen drobnych investoru, vetsinou uz z drivejsich dob. Jak uz jsem psal v poznamce pod clankem „Podilove fondy – nevinna mizerie“, provizni prijmy delaji mene nez 5% prijmu, fakticky to budou asi 2-3%.

  FINEZ Investment Management se velmi lisi od vsech poradenskych firem, ktere znate. Ale myslete si, co chcete, Ondreji. Ja nemam jediny duvod Vas presvedcovat. A klidne nakladejte, mate-li co. Mne to problem nedela. Naopak, cloveka to posiluje. 😉

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  16 prosince, 2008

  Jste zdatný diskutér,ale jako obvykle mi u Vás chybí konkrétnost.

 • OTTO

  17 prosince, 2008

  Pan Traxler je teď trochu přecitlivělý, když jsou klienti rozčarováni nad ztrátami, možná je i on sám rozčarován nad svou provizí z mínusu a proto je dobré teď pana Traxlera nechytat za slovo, když si rýpne, nebo projeví obavy z konkurence.

  Soustřeďme se teď na vánoce, svátky klidu a míru, než na hašteření.

 • Anonym

  17 prosince, 2008

  Ne, pan Traxler se potreboval po nekolika dnech poradne vyspat. ;-))

 • OTTO

  17 prosince, 2008

  Spánek je důležitý.
  Kolikrát i důležitější, než diskuze.

 • Anonym

  17 prosince, 2008

  Myslim, ze konkretni byvam dost casto, kyz jde o odborna temata. Pokud jde o obecne tema poradenstvi, tak to radeji konkretni byt nechci. Mezi firmami na poli placeneho poradenstvi vzdy vladla pratelska atmosfera a ja bych byl rad, aby tomu tak zustalo. Jak uz jsem psal, ne vsechno se mi musi na SF libit, presto patri k tomu nejlepsimu, co na ceskem trhu je. A ja verim, ze i S&B se zaradi do stejne linie.

  Hezky den

 • Jan Matyas

  15 prosince, 2008

  Dobry den, chtel bych pochvalit vase docela povedene webovky.

  Mam dotaz – jak zajistujete kvalitu vasich poradcu? Diky.

  Odpovědět

 • Anonym

  15 prosince, 2008

  Dobrý večer pane Matyasi.

  za pochvalu za web děkuji :).

  Na Váš dotaz se pokusím odpovědět stručně, protože rozepisovat celý systém práce uvnitř firmy by bylo za prvé strašně zdlouhavé a za druhé je to to na čem jsme pracovali velice dlouho a know-how nechci veřejně prezentovat :).

  Naši poradci jsou neustále přezkušováni a testováni na všech úrovních. Tedy jak poradce začátečník, tak poradce manažer. Zkoumáme výstupy poradců, zkoumáme feedback od klientů a v neposlední řadě i vzdělanost poradců. Proto náš BLOG na investujeme.cz – Nechci nabírat poradce lopatou! Je to úzce propojeno. Pokud bychom měli zájem o masu, nemůžeme na ní dohlížet a nemůžeme se každým poradcem zabývat individuálně. Bude to prostě další z mnoha. To nechceme. Víme, že i jediný poradce může nádherně kazit jméno celé společnosti. Nedržíme si poradce jen kvůli počtu a proto jsme připraveni nabírat pouze lidi, kteří budou na značku dlouhodobě hrdi i za cenu toho, že budou holt muset vážně makat!

  Odpovědět

 • František K.

  29 prosince, 2008

  Připojuji se k sérii názorů Jana Traxlera, opravdu nic nového v této společnosti nevidím. Jen se změnil design stránek, propisky dostali nová loga a kanceláře se zřejmě vymalovali z oranžové na modrozelenou, zůstali vesměs stejní lidé co se trhli z topconsultantu, může v tom snad někdo vidět něco inovujícího??

  Odpovědět