Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

MPSV chystá změny v sociálních službách a pojistném

Od začátku srpna chystá Ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci snahy o zajištění kvalitní péče několik změn, které umožní novela zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.

Od prvního srpna se zvýší příspěvek na péči pro lidi s největším postižením o tisíc korun na 12 000 korun. Změna se týká cca 25 000 osob a znamená náklady ve výši cca 300 milionů korun ročně.

Dojde rovněž ke snížení počtu úkonů, které zakládají nárok na přiznání příspěvku na péči pro děti do 18 let. Nárok na příspěvek na péči v I. stupni tak nově vznikne cca 4 000 dětem a maximálně 1 000 dětí do 18 let by mohlo nově dostávat příspěvek na péči ve stupni II, místo stávajícího stupně I. Výdaje se odhadují na celkem 164 milionů Kč ročně.

Novela by rovněž měla umožňovat obecním úřadům efektivněji kontrolovat využívání příspěvku na péči, protože přesně specifikuje okolnosti, které se při poskytování dávky musí kontrolovat. Kvůli zmírnění krize se také zavádějí slevy pro zaměstnavatele na pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.

Zdroj: Tisková zpráva MPSV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.